U ovom vodiču ću ti objasniti sve što trebaš znati o uvozu automobila iz druge države članice Europske unije u Hrvatsku.
Nedavno sam kupovao automobil, a jedna od opcija koje sam ozbiljno razmatrao bio je uvoz rabljenog automobila iz Njemačke, zbog čega sam sve istražio do zadnjeg detalja.
U ovom vodiču ću ti detaljno objasniti:
Nastavi čitati.
PS. Pročitaj do kraja i ne dopusti da te nešto iznenadi!
Kad pričamo o kupnji automobila iz bilo koje druge države i njegovom dovozu u Hrvatsku, kažemo da želimo napraviti uvoz rabljenog automobila.
Međutim, nismo niti svjesni da to ponekad nije u potpunosti točno.
Zakonski okvir razlikuje dva pojma: svima dobro poznati, uvoz vozila, i pojam koji je većini potpuna nepoznanica, unos vozila.
Uvoz vozila je svaki unos u Europsku uniju iz trećih država odnosno trećih teritorija, osim ako nije drukčije propisano.
Unos vozila je svaki unos u Republiku Hrvatsku s teritorija države članice Europske unije, kako je propisano zakonodavstvom Europske unije, osim iz trećih teritorija.
Razlog tome je naravno članstvo Republike Hrvatske u Europsku uniju, a vrlo ih je bitno razlikovati jer se postupak i troškovi ponešto razlikuju.
Prema tome, ako vozilo kupujemo iz Bosne i Hercegovine koja nije dio EU, tada govorimo o uvozu vozila u RH.
S druge strane, ako vozilo kupujemo iz Njemačke koja je isto kao i Hrvatska dio EU, tada govorimo o unosu vozila u RH.
Ako detaljnije proučiš definicije, shvatit ćeš da većina ljudi, kada govori o uvozu, zapravo misli na unos vozila, jer planiraju vozilo unijeti iz zemalja EU poput Njemačke, Austrije, Francuske, Belgije ili Nizozemske.
Zbog povoljnijih cijena, kupnja vozila iz drugih zemalja EU postala je sve popularnija, stoga ću u ovom vodiču prvenstveno objasniti postupak i troškove za taj slučaj.
Iako je točnije reći “unos automobila”, u nastavku teksta ću koristiti izraz “uvoz automobila” jer je on puno češće korišten u svakodnevnom govoru.
Razlike u postupku i dodatni troškovi koji se javljaju prilikom uvoza automobila iz trećih zemalja bit će posebno naglašeni.
A sada slijedi ono najbitnije. Isplati li se danas uopće uvoziti vozilo?
Otkrij koje su to ključne prednosti koje privlače većinu na uvoz i zašto bi to mogla biti najbolja odluka kada je u pitanju kupnja rabljenog vozila!
Statistike DZS-a pokazuju da se broj motornih vozila u Hrvatskoj svake godine rapidno povećava.
Najveći razlog za to je veliki broj uvezenih rabljenih automobila, što daje naslutiti kako se uvoz rabljenih automobila danas itekako isplati.
To potvrđuje i činjenica da je postupak uvoza danas znatno jednostavniji i brži u usporedbi s onim prije nekoliko godina.
Prije ulaska RH u EU, najveći problem bila je komunikacija s Carinskom upravom, zbog čega je tijekom carinskog postupka često bilo potrebno više puta obilaziti njihove urede ili ih telefonski požurivati.
Postupak uvoza u nekim slučajevima mogao je trajati i duže od mjesec dana.
Danas je carinjenje rabljenog vozila kod uvoza gotovo formalnost.
Svi postupci obavljaju se putem sustava eGrađani, bez potrebe za osobnim dolaskom na carinu, a u najboljem slučaju, cijeli proces može biti završen u manje od 24 sata.
Najčešći razlozi zbog kojih se kupci odlučuju za uvoz rabljenih vozila su:
Europske zemlje poput Njemačke, Austrije, Belgije i Francuske, koje su među najpopularnijima kada je u pitanju uvoz rabljenih vozila, poznate su po visokom životnom standardu.
Zahvaljujući tome, za većinu stanovnika tih zemalja redovito održavanje i pravovremeni popravci vozila u ovlaštenim servisnim radionicama ne predstavljaju nikakav financijski izazov.
Takav pristup prema održavanju je ključan razlog zašto se rabljena vozila, čak i s povećanom kilometražom, bez ikakvih problema mogu koristiti još dugi niz godina.
Osim toga, upravo te države iz kojih se uvozi najviše vozila u imaju kvalitetnu prometnu infrastrukturu i redovito obnavljaju ceste što dodatno doprinosi dužem vijeku trajanja vozila.
U većim susjednim zemljama s višestruko većim broj stanovnika ponuda vozila je daleko šira nego u Hrvatskoj.
Dostupne su različite kombinacije brendova, modela, vrsta pogona i opcija opreme koje na malim tržištima kao što je naše ne postoje.
To možeš primijetiti ljeti kada u Hrvatsku pristigne veliki broj turista, ili tijekom zimskih praznika, kada se vraćaju Hrvati koji žive i rade u inozemstvu.
Zbog znatno većeg tržišta i šireg izbora, kupnjom iz uvoza kupci imaju mogućnost odabrati vozilo koje najbolje odgovara njihovim potrebama, bilo da je riječ o određenim modelima ili dodatnoj opremi.
Osim toga, neka specifična vozila gotovo je nemoguće nabaviti u Hrvatskoj, zbog čega je uvoz iz drugih zemalja tada jedina opcija.
Cijene rabljenih vozila u drugim zemljama EU-a često su niže nego na domaćem tržištu, čak i nakon što se uračunaju troškovi prijevoza, homologacije i svi porezi.
Najveće razlike u cijenama vidljive su kod skupljih vozila viših klasa s bogatom opremom, koja su obično i najisplativija za uvoz.
Razlozi za niže cijene razlikuju se od zemlje do zemlje, no najčešći su niži porezi na kupnju novih vozila i šira ponuda vozila na tržištu.
Zbog se uvoz nameće kao jedna od najboljih opcija za kupce koji žele maksimalno iskoristiti svoj budžet prilikom kupnje rabljenog vozila.
Svi prethodno spomenuti razlozi stvaraju idealne uvjete za preprodavače rabljenih vozila.
Relativno niske nabavne cijene, jednostavan postupak uvoza i ograničena ponuda rabljenih vozila na našem tržištu stvaraju priliku za zaradu.
Na hrvatskom tržištu rabljenih automobila najveća je potražnja za modelima viših klasa koji su kao novi zbog visokih cijena nedostupni većini kupaca.
Međutim, kao rabljeni iz uvoza, takvi modeli postaju znatno povoljniji i privlačniji.
Ako preprodavači imaju iskustva s popravljanjem i servisiranjem vozila, to im omogućuje da uvezu djelomično oštećena vozila po izrazito povoljnim cijenama, poprave ih i tako višestruko povećaju svoju zaradu.
Uvoz u svrhu preprodaje stoga postaje unosan poslovni model za one koji znaju prepoznati prilike na tržištu.
U nastavku ću ti objasniti sve načine uvoza rabljenih vozila, zajedno s njihovim prednostima i nedostacima, kako bi lakše odabrao onaj koja najbolje odgovara tvojim potrebama.
Rabljena vozila najčešće se uvoze na dva načina:
Specijalizirane tvrtke koje nude uslugu uvoza rabljenih vozila razlikuju se od preprodavača koje često viđamo u oglasnicima.
Preprodavači uvoze vozila prema vlastitom odabiru, a zatim ih na uobičajen način prodaju na hrvatskom tržištu.
S druge strane, specijalizirane tvrtke koje se bave uvozom, uvoze točno određena vozila prema specifičnim zahtjevima i odabiru svojih klijenata.
Ovisno o dogovorenoj razini usluge, osim organizacije transporta vozila i rješavanja birokracije vezane uz uvoz, tvrtke još pružaju usluge kao što su:
Najčešći oblik suradnje između kupca i specijalizirane tvrtke za uvoz jest taj da kupac na internet oglasnicima zemalja iz koje planira uvoz pronađe nekoliko oglasa automobila koji zadovoljavaju njegove kriterije.
Kupac zatim šalje poveznice na odabrane oglase vozila tvrtki koju angažira za uvoz, a tvrtka za svako vozilo izračunava točan iznos svih troškova.
Ako ukupna cijena, uključujući troškove uvoza, odgovara budžetu kupca i on odluči nastaviti s procesom, tvrtka preuzima kompletnu komunikaciju s prodavateljima te organizira sve potrebne aktivnosti vezane uz uvoz.
Tijekom cijelog postupka, od kupca se očekuje jedino da odobri ili odbije kupnju nakon što djelatnici tvrtke za uvoz provjere ispravnost vozila.
Sve što se događa nakon odobrenja za kupca je "nevidljivo" sve do trenutka kada na dogovorenom mjestu preuzima svoje vozilo.
Najveća prednost angažiranja specijalizirane tvrtke za uvoz rabljenih vozila je ušteda vremena i smanjenje rizika od neplaniranih troškova, zahvaljujući njihovom stručnom poznavanju cijelog postupka uvoza.
Glavni nedostatak ovog načina uvoza rabljenih vozila je dodatni trošak, koji može biti značajan, zbog čega se smanjuje budžet namijenjen za samu kupnju vozila.
Međutim, uz ovaj detaljan vodič, ništa te ne sprječava da uložiš malo vremena i truda te samostalno uvezeš svoj sljedeći automobil i tako ostvariš značajnu uštedu.
Ako imaš malo slobodnog vremena i želiš uštedjeti pozamašan iznos koji bi inače platio za uslugu uvoza, nema razloga da ne pokušaš samostalno uvesti željeno rabljeno vozilo.
Osim što ćeš uštedjeti novac, naučit ćeš mnoge korisne i zanimljive stvari koje ti mogu koristiti i u budućnosti.
Međutim, moraš biti svjestan da samostalni uvoz nosi i nekoliko izazova:
Ako malo bolje razmisliš, većina problema je slična onima koji se mogu pojaviti i pri uobičajenoj kupnji rabljenog vozila unutar Hrvatske.
Ključ za jeftin i brz uvoz rabljenog automobila je u temeljitom poznavanju cijelog postupka, pažljivoj pripremi i predviđanje neočekivanih situacija.
U nastavku pročitaj sve što trebaš znati kako bi uspješno uvezao bilo koje vozilo, od traženja idealnog vozila, pa sve do uspješne registracije.
Vjerojatno već imaš neke marke i modele na umu, što je odličan početak.
Međutim, nemoj se ograničavati samo na njih jer ćeš tijekom traženja sigurno naići na mnoge druge modele koji te mogu iznenaditi.
Ako još uvijek nisi siguran koje vozilo tražiš, ne brini.
Kroz postupak koji ću ti objasniti, sigurno ćeš pronaći automobil koji će ispuniti sve tvoje kriterije.
Većina automobila koji se uvoze u Hrvatsku dolazi iz Njemačke.
Razlog za to su blizina, poznat jezik, veliki izbor vozila, niske cijene i svima već dobro poznata i uhodana procedura.
Ako se tek upoznaješ s postupkom uvoza, savjetujem ti da slijediš uhodanu proceduru opisanu u ovom vodiču i prvi automobil uvezeš iz Njemačke.
Kada stekneš nešto više iskustva, bit ćeš spreman razmisliti o uvozu vozila iz drugih manje popularnih zemalja kao što su Francuska, Belgija, Austrija ili Nizozemska.
Potraga za rabljenim vozilima u inozemstvu vrlo je slična onoj koju provodimo kod kupnje rabljenog vozila u Hrvatskoj.
Sve se svodi na pregledavanje ponude vozila na internetskim oglasnicima.
Najveću ponudu automobila za uvoz iz Njemačke ćeš pronaći na web stranicama mobile.de i autoscout24.de.
To su najpopularniji internetski oglasnici u Njemačkoj, na kojima vozila oglašavaju i fizičke i pravne osobe, slično kao što su Njuškalo, Plavi oglasnik i Index oglasi kod nas.
Pretraga po modelu i marki vozila vrlo je jednostavna, a preporučujem ti da koristiš što više opcija filtriranja kako bi našao točno ona vozila koja zadovoljavaju tvoje kriterije.
Njemačka je velika zemlja, pa je za uštedu na troškovima prijevoza najbolje ograničiti pretragu na južni dio, poput pokrajina Baden-Württemberg i Bayern.
Iako su cijene vozila na sjeveru Njemačke često niže, troškovi prijevoza do tih udaljenih lokacija mogu brzo umanjiti samu uštedu.
Počni s što više aktivnih filtera, a ako je ponuda premala, postupno smanji kriterije pretrage.
Evo još nekoliko savjeta za pretragu i pronalazak idealnog rabljenog vozila za uvoz.
Izbjegavaj preniske cijene
Rabljena vozila u inozemstvu često se mogu naći po cijenama nižim i do 30 % u odnosu na slična vozila u Hrvatskoj, što je upravo razlog zbog kojeg mnogi odlučuju uvoziti vozila.
Međutim, važno je biti oprezan jer su nerealno niske cijene često povezane s prijevarama ili vozilima upitne povijest s prikrivenim problemima.
Prodavači koji oglašavaju vozila po izuzetno niskim cijenama često nastoje privući lakovjerne i impulzivne kupce koji će vozilo kupiti bez ikakvih provjera.
Ako primijetiš da je vozilo oglašeno po znatno nižoj cijeni od prosjeka, moguće je da za to postoji valjan razlog, no svakako budi na oprezu i dobro provjeri sve detalje prije nego doneseš konačnu odluku.
Daj prednost autokućama
Ako pažljivije analiziraš oglase i obratiš pozornost na cijene i prodavatelja, uočit ćeš da su vozila u ponudi privatnih osoba često jeftinija od onih koje nude autokuće.
Međutim, glavni problem kod kupnje od privatnih osoba je taj što na kupoprodajnom ugovoru nije iskazan PDV.
To znači da je prilikom registracije tako kupljenog vozila u Hrvatskoj vlasnik obvezan platiti upravnu pristojbu, čime se ukupni trošak uvoza može značajno povećati.
S druge strane, vozila kupljena od autokuća često imaju višu cijenu, ali s obzirom na to da je PDV već uključen u cijenu, pri registraciji se ne plaća upravna pristojba.
Zbog toga ukupni trošak uvoza vozila kupljenih od autokuća na kraju često ispadne povoljniji.
Autokuće su također transparentnije u poslovanju, vozila iz njihove ponude obično dolaze s detaljnom dokumentacijom o povijesti i održavanju, nude garanciju i odlično poznaju proceduru kupoprodaje, što proces čini jednostavnijim i bržim.
Osim toga, autokuće često izlaze u susret kupcima. U dogovoru s tobom, mogu unaprijed osigurati izdavanje izvoznih registarskih tablica što može značajno uštedjeti vrijeme i smanjiti troškove.
Prije nego doneseš konačnu odluku, obavezno provjeri reputaciju odabrane autokuće pregledom Google recenzija kako bi izbjegao moguće probleme i odabrao onu sa što boljom kvalitetom usluge.
Daj prednost novijim vozilima
Troškovi uvoza vozila čija je prva registracija bila nakon 1. siječnja 2021. znatno su povoljniji.
Ovo proizlazi iz odluke Vlade Republike Hrvatske koja je, s ciljem pomlađivanja voznog park, uvela novi način izračuna posebnog poreza na motorna vozila (PPMV).
Za vozila koja su prvu put registrirana nakon navedenog datuma, kao osnovica za izračun PPMV-a uzima preporučena cijena novog vozila.
PPMV za rabljeno vozilo koje se uvozi dobiva se tako da se vrijednost PPMV-a novog vozila umanjuje u ovisnosti o starosti vozila.
Kod starijih vozila, osnovica za izračun trošarine određuje se prema postotku pada vrijednosti istog vozila u Republici Hrvatskoj, što je financijski nepovoljnije.
S novijim vozilom, ne samo da štediš na trošarinama, već dobivaš moderniji i pouzdaniji automobil.
Pazi da slučajno ne kupiš novo vozilo
Novim vozilima se smatraju sva motorna vozila kod kojih od datuma prve registracije nije prošlo više od 6 mjeseci ili imaju manje od 6.000 prijeđenih kilometara.
Ako odlučiš kupiti i uvesti takvo novo vozilo, prilikom registracije ćeš, uz sve ostale troškove, morati dodatno platiti 25 % PDV-a na kupoprodajne cijenu vozila.
Zbog visokog poreza, uvoz novih vozila u većini slučajeva nije financijski isplativ.
Vjeruj mi, niti jedna kupnja rabljenog vozila neće proći bez barem male doze straha i nelagode.
Bilo da kupujemo vozilo u Hrvatskoj ili ga uvozimo, strah od kupnje “mačka u vreći” uvijek je prisutan.
I to je u potpunosti normalno jer nitko ne želi biti prevaren i kupiti neispravno vozilo koje se u svakom trenutku može pokvariti.
Dobra vijest je da postoje načini kako se rizik kupnje lošeg rabljenog vozila može svesti na minimum.
Jedan od najučinkovitijih načina za provjeru ispravnosti i stanja rabljenog vozila, koji toplo preporučujem, jest da vozilo pregleda automehaničar specijaliziran za marku automobila koju planiraš kupiti.
Naravno, to sa sobom nosi dodatne troškove i kod kupnje rabljenog vozila iz uvoza često nije praktično.
Prvo treba pronaći nekog automehaničara koji trenutno nije zatrpan poslom i spreman je putovati u drugu državu na jedan ili dva dana.
Većini automehaničara takva ideja nije nimalo privlačna.
Ako ga ne možeš pronaći ili želiš uštedjeti, provjeru možeš napraviti potpuno samostalno uz pomoć našeg detaljnog vodiča za pregled rabljenog vozila prije kupnje.
Bilo da vozilo pregledavaš samostalno ili to radi automehaničar, proces je i dalje vrlo nepraktičan i skup, jer je potrebno fizički posjetiti lokaciju svakog vozila.
Da bi se takvi nepotrebni troškovi sveli na minimum, cilj je suziti izbor na 2-3 vozila još dok si u Hrvatskoj.
To možeš ako imaš broj šasije vozila.
U carVertical aplikaciji, putem broja šasije, možeš pristupiti cijeloj povijesti vozila.
Izvješće carVertical-a sadrži:
Iskoristi kod “POSTANIVOZAC” za dodatnih 20 % popusta.
Informacije koje prikupiš o svakom vozilu pomoći će ti da brzo odlučiš koja vozila odmah odbaciti, a koja su potencijalni kandidati za fizički pregled na lokaciji.
Provjera na carVertical-u ne može zamijeniti fizički pregled vozila, ali će ti pomoći da već u fazi potrage identificiraš i odbaciš potencijalno sumnjiva vozila, dok ćeš istovremeno potvrditi favorite koje vrijedi osobno pregledati.
Na temelju podataka iz izvješća lako ćeš uočiti postoje li na vozilu sumnjiva oštećenja koja mogu ukazivati na sudjelovanje u prometnoj nesreći ili na moguće manipulacije s kilometražom.
Filtriranjem takvih vozila već na početku uštedjet ćeš, i vrijeme, a i novac, koji možeš iskoristiti za kupnju novijeg vozila s boljom opremom ili za ugovaranje police kasko osiguranja.
Dok nisam znao ništa o kupnji rabljenih vozila, mislio sam da je provjera putem carVertical aplikacije bacanje novca i "porez na budale", te da se u toj aplikaciji ne može pronaći ništa korisno.
Međutim, moje mišljenje se iznenada promijenilo.
Nedavno sam kupovao rabljeno vozilo i na Njuškalu mi je za oko zapela jedna rabljena Toyota Yaris, stara oko godinu dana.
Na prvu ništa nije bilo sumnjivo osim što je nedavno uvezena iz Češke.
Auto je na slikama izgledao savršeno, servisna knjiga bila je uredna, a kilometraža zadovoljavajuća, no nešto mi nije dalo mira.
Mislim si, što može biti s automobilom starim godinu dana, no u meni se pojavila neka sumnja.
Upisao sam broj šasije u carVertical i imao sam što vidjeti.
Izvješće je pokazalo da je vozilo sudjelovalo u prometnoj nesreći, što naravno nije bilo spomenuto u oglasu.
Kada sam to spomenuo prodavatelju prvo je sve negirao, no nakon malo većeg pritiska je sve priznao.
Naravno, to vozilo nisam kupio, jer nisam mogao biti siguran što je još prodavatelj prešutio.
Uči iz tuđih grešaka i nemoj dopustiti da zbog uštede od desetak eura kupiš nesigurno vozilo, čiji će te popravci kasnije skupo koštati.
Obavezno prije svake kupnje provjeri kilometražu i povijest vozila na carVertical-u.
Iskoristi kod “POSTANIVOZAC” za dodatnih 20 % popusta.
Važno! Broj šasije često je naveden u oglasu, a ako nije, možeš ga zatražiti od prodavača. Ako ti prodavač odbije dati broj šasije, već to bi mogao biti znak da nešto nije u redu s vozilom.
Prilikom potrage za vozilom ćeš sigurno pronaći jedno ili dva vozila koja ozbiljnije razmatraš za kupnju i koje bi vrijedilo fizički pogledati.
Dobra praksa je u okruženju od 100 do 200 km od odabranih vozila pronaći još nekoliko zanimljivih koja bi mogao pogledati ako kupnja prvog iz bilo kojeg razloga propadne.
Svakog prodavača prethodno kontaktiraj radi provjere da vozilo u međuvremenu možda nije prodano i dogovora termina sastanka.
Za razgovor s prodavačima i dogovor oko termina pregleda vozila vrijede sva ista pravila kao i kod kupnje vozila u Hrvatskoj.
Ono što se razlikuje je prijevoz do lokacije na kojoj je vozilo, a koja može bit udaljena i preko 1.000 km od tvog mjesta stanovanja.
Tako dug put ipak zahtijeva malo detaljniju pripremu i organizaciju.
Postoji nekoliko načina na koje se možeš prevesti do lokacije vozila, a to su:
Najčešće će biti potrebno kombinirati više oblika prijevoza.
Primjerice, ako se odlučiš za avion, zračna luka u koju slijećeš može biti nekoliko stotina kilometara udaljena od lokacije vozila, pa ćeš, osim aviona, morati koristiti vlak ili autobus.
Isto vrijedi i za vlak ili autobus koji te mogu dovesti do većeg grada, odakle ćeš lokalnim autobusom ili vlakom nastaviti prema krajnjoj destinaciji.
Financijski najisplativije opcije prijevoza su autobus i vlak, no takva višesatna putovanja mogu biti duga i naporna.
Najbrža opcija je putovanje avionom, koje je obično i najskuplje.
Međutim, niskobudžetni avioprijevoznici često nude letove po prihvatljivim cijenama, posebno u manje popularnim terminima.
Najfleksibilniji i financijski prihvatljiv način putovanja je vlastiti automobil, kojim možeš doći do lokacije vozila bez potrebe za mijenjanjem prijevoznih sredstava i tempom koji ti odgovara.
Ako putovanje vlastitim automobilom iz nekog razloga nije opcija, razmisli o tome da se povezeš s nekim preko aplikacije BlaBlaCar i tako podijeliš troškove putovanja.
Alternativna opcija je kupnja automobila “na slijepo”.
Možeš angažirati lokalnog automehaničara u blizini vozila koji će otići na lokaciju, provjeriti stanje automobila i, ako je sve u redu, dogovoriti kupnju.
Nakon toga, vozilo možeš poslati "šlep" službom do Hrvatske.
Osobno nisam ljubitelj ovog načina kupnje, jer bih radije osobno sudjelovao u pregledu vozila i pregovorima s vlasnikom.
Na kraju, sve ovisi o tebi, tvojim zahtjevima i mogućnostima.
Pregled rabljenog vozila prije kupnje je znanost za sebe.
Pregled rabljenog vozila koje uvozimo se značajno ne razlikuje od pregleda koji bi napravili da vozilo kupujemo u Hrvatskoj.
Najveća razlika je u tome ćeš s prodavateljem morati komunicirati na stranom jeziku.
Problem se može pojaviti ako, niti kupac, niti prodavatelj ne govore istim jezikom.
To se u pravilu ne događa kada se vozilo kupuje od autokuće, jer većina zaposlenika govori engleski jezik.
Međutim, jezična barijera je vrlo čest slučaj kada kupuješ od privatne osobe, što je jedan od razloga zašto mnogi preferiraju kupnju od autokuća.
Problem u komunikaciji može usporiti i otežati cijeli proces pregleda i kupnje, ali s malo strpljenja i truda s obje strane, te uz pomoć Google prevoditelja, sve može dobro završiti.
Da bi se što više olakšale i ubrzale takve situacije, najbolje je unaprijed pripremiti set pitanja prevedenih na Njemački jezik.
Primjerice, kada je bio zadnji servis, što je sve popravljano i mijenjano na vozilu, i slično.
Više ovakvih pitanja i detalje o pregledu rabljenog vozila možeš pronaći u vodiču za pregled rabljenog vozila.
Još bolje, što više detalja o vozilu i sve ono što te zanima probaj saznati prije dolaska kod prodavatelja komunikacijom preko telefona, interneta i provjerom na carVertical-u.
Tako ćeš izbjeći nepotrebnu komunikaciju na licu mjesta, ali nemoj dopustiti da te jezična barijera spriječi u raspravi o svim nejasnoćama koje se mogu pojaviti prilikom pregleda vozila.
Tek onda kada budeš u potpunosti siguran da vozilo odgovara tvojim očekivanjima, započni pregovore o cijeni i završi kupovinu potpisom kupoprodajnog ugovora.
Ako iz bilo kojeg razloga odustaneš od kupnje, kontaktiraj prodavača sljedećeg vozila s liste i ponovi ovaj postupak.
Prije nego se rastaneš s prodavateljem, pobrini se da imaš svu potrebnu dokumentaciju za uvoz i prijepis vozila.
Naknadno pribavljanje tih dokumenata može biti komplicirano i sigurno će usporiti neke od budućih koraka u postupku uvoza.
Za uvoz rabljenog vozila u Republiku Hrvatsku potrebni su sljedeći dokumenti:
Kada vozilo kupuješ od pravne osobe (npr. autokuće), dobit ćeš originalni račun koji je ujedno i dokaz o vlasništvu vozila.
Ako je autokuća u sustavu PDV-a (a većina jest), obavezno provjeri da je na računu iskazan iznos plaćenog PDV-a.
Informacija koja govori o tome da je PDV plaćen pri kupnji vozila oslobađa te plaćanja upravne pristojbe prilikom registracije vozila.
Svakako to uzmi u obzir jer to nije nimalo zanemariv iznos.
Kad vozilo kupuješ od fizičke osobe, dokaz o vlasništvu vozila je obostrano potpisan originalni ugovor o kupoprodaji motornog vozila.
Prodavatelj ti je za kupljeno vozilo dužan predati njegovu originalnu prometnu dozvolu.
Obavezno provjeri da ime vlasnika vozila u prometnoj dozvoli odgovara imenu osobe na računu ili kupoprodajnom ugovoru.
Ako to nije slučaj, odmah odustani od kupnje jer takvo vozilo nećeš moći uvesti u Hrvatsku i prepisati ga na sebe.
Ako kupuješ vozilo u Njemačkoj, uz prometnu dozvolu, prodavatelj ti mora dati i vlasnički list (još poznat i kao “veliki brif”).
Certifikat o sukladnosti vozila (COC dokument) je isprava koja potvrđuje da je vozilo u trenutku kada je proizvedeno bilo usklađeno s normama Europske unije.
COC dokument se koristi u postupku homologacije vozila prije tehničkog pregleda, a obavlja se u bilo kojoj stanici za tehnički pregled u Hrvatskoj.
Prodavači najčešće nemaju originalni COC dokument što nije neki problem jer ga zamjenjuje potvrda proizvođača koju možeš kupiti u Hrvatskoj od generalnog zastupnika za tu marku vozila.
Ipak, dobro je pitati i dobiti ga od prodavača jer se izdavanje potvrde proizvođača naplaćuje 53,12 EUR.
Ako vozilo ima preinake, proizvođač ti je dužan ustupiti dokumente o atestu koji dokazuju sukladnost svih preinaka.
Važno! Ako vozilo plaćaš bankovnom transakcijom, prilikom planiranja i organizacije preuzimanja vozila uzmi u obzir to da prijenos novca između banaka različitih država može trajati i do 48 sati.
Često se plaćanje vrši tek nakon pregleda vozila na lokaciji, što može zahtijevati jedno ili dva noćenja što će stvoriti dodatne neplanirane troškove.
Sad kad je vozilo kupljeno, treba ga fizički dovesti u Hrvatsku.
Transport možeš napraviti na jedan od dva načina:
Oba imaju svoje prednosti mane, a onaj koji ćeš odabrati ovisi isključivo o tebi.
Transport na prikolici za automobile je u planiranju nešto kompliciraniji jer ako ju ne posjeduješ, moraš ju posuditi ili iznajmiti.
Osim toga,, za vožnju takve prikolice nije dovoljno imati položenu samo B kategoriju, već dodatno i BE, što je jedan od najčešćih razloga zbog kojeg većina ne koristi ovu metodu.
Ako nemaš položenu BE kategoriju, možeš je položiti prije nego što odeš po automobil ili zamoliti nekog poznanika, koji ju ima, a želi se upustiti u avanturu uvoza automobila da ide s tobom.
Prednost transporta automobila na prikolici je značajno manja administracija u inozemstvu što štedi vrijeme i novac.
Vožnja kupljenog automobila do Hrvatske je u startu naizgled jednostavnija metoda jer nije potrebno previše planirati unaprijed.
Međutim, nakon kupnje vozila potrebno je napraviti nekoliko stvari kako bi vozilo bilo legalno za vožnju u prometu.
Prvo, nakon što postaneš vlasnik vozila, moraš otići na stanicu za tehnički pregled (njem. Kraftfahrzeugzulassungsstelle) gdje ćeš napraviti izvozne registracijske tablice uz koje dobivaš i policu obveznog auto osiguranja.
Izvozne registracijske tablice (“zoll” tablice)
Izvozne registracijske tablice se popularno nazivaju “zoll” tablice ili na njemačkom “Ausfuhrkennzeichen”, a prepoznajemo ih po crvenom kvadratu koji se nalazi na krajnjem desnom rubu pločice.
Izdaju se s rokom važenja od 1 do 12 mjeseci.
Cijena izvoznih tablica s rokom važenja do 1 mjesec iznosi oko 200 EUR, a povećava se s povećanjem roka važenja.
U razgovoru ćeš često čuti da se spominju i jeftinije, privremene žute tablice (njem. Kurzzeitkennzeichen).
Privremene žute tablice se izdaju isključivo građanima Njemačke i služe za vožnju automobila unutar Njemačke.
Privremene žute tablice koštaju oko 100 EUR, a izdaju se s rokom važenja do 5 dana.
Zbog niže cijene, neki ih koriste i za izvoz, no postoji rizik.
Naime, budući da nisu službeno namijenjene za izvoz, njihovom upotrebom možeš biti kažnjen prilikom vožnje kroz zemlje koje ih ne priznaju, poput Slovenije i Hrvatske.
Ako pak želiš riskirati, možeš zamoliti prodavača iz Njemačke da ih ishodi za tebe prije ili nakon kupnje.
Sad kad je vozilo spremno za izvoz, slijedi put do Hrvatske.
Preventivni servisni pregled vozila
Put koji je često duži od 1.000 km može biti zahtjevan za neka rabljena vozila.
Većina rabljenih vozila ima neke skrivene nedostatke pa u vožnji treba biti oprezan.
Iz sigurnosnih razloga prije kretanja na put, savjetuje se napraviti preventivni servisni pregled, te po potrebi zamjenu ulja i drugih potrošnih dijelova.
Brzi servisni pregled neće puno povisiti ukupne troškove, a može spriječiti potencijalno skupe iznenadne kvarove koji se mogu mjeriti u tisućama eura.
Važno! Prilikom planiranja i organizacije preuzimanja vozila uzmi u obzir to da je za preuzimanje izvoznih tablica u nekim njemačkim stanicama za tehnički pregled potrebno unaprijed zatražiti termin.
Kod kupnje rabljenog vozila od autokuće, njihovi djelatnici mogu unaprijed odraditi postupak dobivanja izvoznih tablica u tvoje ime kako bi vozilo bilo spremno za vožnju odmah nakon preuzimanja.
Nakon povratka u Hrvatsku, slijedi administrativni dio uvoza vozila.
Unutar 15 dana od dana uvoza vozila, obavezan si carinskom uredu podnijeti poreznu prijavu za obračun i plaćanje:
Danas taj birokratski dio izuzetno jednostavan i brz jer se sve može obaviti putem sustava eGrađani, bez potrebe za fizičkim odlaskom u carinski ured.
Kroz web sučelje portala eGrađani potrebno je ispuniti i predati obrazac, koji uključuje odabir nadležnog carinskog ureda (prema mjestu prebivališta ili boravišta), tvoje osobne podatke, broj šasije i ostale relevantne podatke o vozilu koje se uvozi.
Nakon predaje obrasca, u prijavu se dodaju preslika prometne dozvole, račun (ili kupoprodajni ugovor) i potvrda proizvođača (ili COC dokument).
U slučaju da ne posjeduješ COC dokument, kao zamjenu trebaš zatražiti potvrdu proizvođača od generalnog zastupnika za marke vozila koje uvoziš.
Primjerice, za vozila marke BMW to je firma Tomić & Co d.o.o., za Volkswagen Porsche Croatia d.o.o., a popis ostalih možeš vidjeti na listi uvoznika ovlaštenih za izdavanje potvrde proizvođača.
Dokumente ne moraš skenirati, već ih možeš fotografirati mobilnim uređajem, samo obrati pažnju da tekst i svi ostali podaci budu potpuno čitljivi.
Nakon što carinski ured obradi tvoju prijavu, unutar nekoliko sati primit ćeš rješenja o posebnom porezu na motorna vozila (PPMV) i naknadi za gospodarenje otpadnim vozilima.
Kod podnošenja prijave preko sustava eGrađani, PPMV se izračunava prema Tablici 1 pravilnika o posebnom porezu na motorna vozila, a informativni izračun možeš napraviti uz pomoć kalkulatora PPMV-a carinske uprave.
Za starija vozila koja ispuštaju visoku razinu CO2, radi manjeg iznosa PPMV-a, preporučuje se poreznu prijavu predati ručno i zatražiti obračun metodom procjene prema postotku ostatka vrijednosti ovisno o razdoblju od prve registracije motornog vozila.
Takav način obračuna PPMV-a može zahtijevati dovoženje vozila u carinski ured što će produžiti vrijeme carinjenja.
Naknada za gospodarenje otpadnim vozilima obračunava se na temelju mase vozila koja je navedena u homologacijskom dokumentu ili tehničkoj dokumentaciji vozila.
Točan iznos naknade se dobiva tako da se masa vozila umanji za 115 kg, a zatim se dobivena razlika množi s 0,08 eura.
Rok za plaćanje počinje teći od dana izdavanja poreznog rješenja i iznosi 15 dana.
Potvrde o uplatama trebaš dostaviti carinskoj upravi kroz aplikaciju, na isti način kao i prethodne dokumente.
Nakon toga, djelatnici porezne uprave označit će da je tvoje rješenje plaćeno.
Tek kada je rješenje u sustavu porezne uprave označeno kao plaćeno možeš nastaviti na zadnji korak uvoza rabljenog vozila koji se obavlja u stanici za tehnički pregled vozila.
Kada dođeš u stanicu za tehnički pregled, prijavi vozilo za homologaciju, tehnički pregled i registraciju na šalteru za prijavu.
Prilikom prijave potrebno je predati prometnu dozvolu, vlasnički list, kupoprodajni ugovor, potvrdu proizvođača (ili COC dokument) i osobnu iskaznicu.
Prvo što trebaš napraviti je homologacija vozila.
Homologacija vozila je postupak kojim se utvrđuje usklađenost vozila s važećim propisima Republike Hrvatske.
Provodi se tako da djelatnik stanice za tehnički pregled provjeri odgovara li vozilo onome što je naznačeno u potvrdi proizvođača (ili COC dokumentu).
Ako imaš COC dokument trebaš ga fizički imati uz sebe.
Ako je za vozilo zatražena potvrda proizvođača, ona će već biti vidljiva u sustavu stanice za tehnički pregled pa ju ne trebaš imati u fizičkom obliku.
Homologacija traje oko 30 minuta, a može se produljiti ako vozilo ima modifikacije.
Naknada za homologaciju osobnog vozila iznosi oko 100,00 EUR.
Nakon homologacije slijedi uobičajeni tehnički pregled vozila.
Cijena tehničkog pregleda osobnog automobila, uključujući eko test, iznosi 35,66 EUR.
Nakon što vozilo prođe tehnički pregled slijedi registracija vozila.
Troškovi registracije uključuju uslugu registracije, godišnju naknadu za ceste, naknadu za poslove koji prethode registraciji, ovjera i izdavanje prometne dozvole, posebnu naknadu za okoliš i porez na cestovna motorna vozila.
Najveći trošak je porez na cestovna vozila koji ovisi o snazi i starosti vozila, a za osobne automobile iznosi između 27,00 i 199,00 EUR.
Vozila starija od 10 godina se ne oporezuju.
Za detalje o postupku, troškovima i svim informacijama vezanim uz tehnički pregled i registraciju vozila, pogledaj vodič za tehnički pregled i registraciju vozila.
Upravna pristojba je naknada koja se plaća prilikom stjecanja vlasništva motornog vozila (prijepisa) kad je vozilo kupljeno od privatne osobe ili pravne osobe koja nije u sustavu PDV-a, bez obzira na to je li vozilo kupljeno u Hrvatskoj ili inozemstvu.
Upravna pristojba se plaća u stanici za tehnički pregled tijekom postupka registracije, a točan iznos ovisi o godini proizvodnje i snazi vozila.
Izbjegavanje plaćanja upravne pristojbe je jedan od glavnih razloga zašto se većina prilikom uvoza odlučuje kupiti vozilo od autokuće koja je u sustavu PDV-a.
Važno! Ako kupuješ vozilo od autokuće koja je u sustavu PDV-a, za oslobođenje od plaćanja upravne pristojbe, na računu mora biti napisano da cijena vozila uključuje PDV.
I to je to!
Nakon uspješne registracije, dobiti ćeš prometnu dozvolu i registracijske pločice čime završava postupak uvoza i službeno postaješ vlasnik rabljenog vozila.
Čestitam!
Postupak uvoza u principu i nije toliko kompleksan, no ima mnoštvo troškova koje je na prvu teško pohvatati.
Ovo su svi troškovi koji bi ti se mogli pojaviti kada samostalno uvoziš vozilo:
Trošak provjere povijesti i prijeđene kilometraže vozila na carVertical-u iznosi 12,99 EUR (3 kredita za 3 provjere).
Nemoj štedjeti tamo gdje ne treba, nego obavezno prije kupnje provjeri vozilo na carVertical-u!
Iskoristi kod “POSTANIVOZAC” za dodatnih 20 % popusta.
Pogledaj primjer jednog izvješća.
Točan iznos ovisi načinu prijevoza i udaljenosti do lokacije vozila.
Prijevoz može biti potpuno besplatan ako se, primjerice, povezeš s članovima obitelji ili poznanicima.
Općenito, najpovoljniji načini putovanja su autobus ili vlak, dok je putovanje avionom najskuplje.
Ako se odlučiš za putovanje vlastitim automobilom, uz trošak goriva trebaš uračunati i cestarine te cijenu vinjeta.
Trošak prijevoza se povećava s povećanjem udaljenosti lokacije vozila pa za uštedu razmotri odabir vozila koja se nalaze bliže tvojoj lokaciji.
Trošak transporta vozila ovisi o odabranom načinu transporta i udaljenosti lokacije vozila.
Što je veća udaljenost, to su troškovi transporta u pravilu viši.
Najpovoljnija opcija obično je transport vlastitim automobilom na prikolici za automobile.
U slučaju da posjeduješ ili možeš posuditi prikolicu, najveći troškovi su gorivo i autoceste.
Ako odlučiš vozilo prevesti na kotačima, potrebno je uračunati dodatne troškove za izvozne “zoll” tablice.
Kao i kod troškova prijevoza, trošak transporta se povećava s povećanjem udaljenosti do vozila pa za uštedu daj prednost vozilima koja su bliže tvojoj lokaciji.
Izvozne tablice u trajanju do jednog mjeseca koštaju oko 200 EUR.
Postoje i povoljnije žute privremene tablice, koje nisu namijenjene za izvoz, ali ih neki koriste umjesto “zoll” tablica radi uštede.
Ipak, preporučuje se korištenje izvoznih “zoll” tablica, jer potencijalna ušteda od oko 100 EUR nije vrijedna rizika od visokih kazni koje mogu višestruko premašiti uštedu, a mogu i značajno produžiti postupak uvoza.
Važno je napomenuti da u nekim zemljama, poput Italije, ne postoje izvozne tablice.
Tada je vozilo moguće transportirati isključivo uz pomoć auto prikolice.
Čest je slučaj da prodavatelj uz vozilo ne daje COC dokument (eng. Certificate of Conformity), pa je za potrebe homologacije potrebno osigurati potvrdu proizvođača o sukladnosti vozila.
Potvrdu proizvođača izdaje generalni uvoznik za marku vozila, a cijena izdavanja je određena zakonom i iznosi 53,09 EUR.
Trošak PPMV-a pri uvozu se najčešće izračunava prema Tablici 1 pravilnika, a ovisi o PPMV-u novog vozila i proteklom vremenu od prve registracije.
PPMV novog vozila ovisi o preporučenoj cijeni novog vozila uključujući i dodatnu opremu, te količini emisija CO2.
Izračun PPMV-a za rabljeno vozilo nije nimalo jednostavan niti brz postupak pa se za procjenu preporučuje koristiti informativni kalkulator carinske uprave.
Iznos PPMV-a kod uvoza rabljenog vozila kreće se od 100,00 pa sve do 2.000,00 EUR.
Naknada za gospodarenje otpadnim vozilima obračunava se na temelju mase vozila koja je navedena u homologacijskom dokumentu ili tehničkoj dokumentaciji.
Iznos naknade računa se tako da se od ukupne mase vozila oduzme 115 kg, a dobivena vrijednost zatim pomnoži s 0,08 EUR.
Trošak homologacije ovisi o vrsti vozila, a za osobna laka i teretna vozila u koje spadaju i osobni automobili iznosi 82,95 €.
Trošak obveznog auto osiguranja za uvezena rabljena vozila jednak je onome za vozila kupljena u Republici Hrvatskoj.
Cijena premije osiguranja ovisi o različitim faktorima, a neki od najvažnijih su:
Iznos premije osiguranja kreće se od 100,00 pa sve do 1.000,00 EUR.
Najjednostavniji način kako otkriti okvirnu cijenu obveznog auto osiguranja za svoje vozilo je da zatražiš informativnu ponudu neke od osiguravajućih kuća.
Pročitaj - Kako do najjeftinije premije police obveznog auto osiguranja?
Trenutna cijena tehničkog pregleda za osobna vozila iznosi 26,86 EUR, a cijena EKO testa je 8,80 EUR, ukupno 35,66 EUR.
Upravna pristojba na stjecanje rabljenog motornog vozila plaća se ako je vozilo kupljeno od privatne ili pravne osobe, a na računu nije iskazan iznos PDV-a.
Iznos upravne pristojbe ovisi o godinama starosti i snazi vozila.
Snaga vozila u kW koja je navedena u homologacijskom dokumentu ili tehničkoj dokumentaciji vozila množi se s iznosom u eurima po kW iz tablice u članku Tar. br. 11 Uredbe o Tarifi upravnih pristojbi.
Upravna pristojba se ne plaća za stjecanje motornih vozila čija je emisija CO2 0 g/km (npr. električna vozila), te motornih vozila proizvedenih prije 30 i više godina koja su u skladu s posebnim propisima razvrstana u kategoriju starodobnih (eng. oldtimer) vozila.
Porez na stjecanje novih motornih vozila (trošarina) plaća se prilikom registracije i prijepisa novog vozila.
Novo motorno vozilo smatra se vozilom koje je mlađe od 6 mjeseci (od datuma prve registracije) ili ima prijeđenih manje od 6.000 km.
Trošarina iznosi 25 % od prodajne cijene vozila.
Trošak registracije za uvezeno rabljeno vozilo i vozilo kupljeno u Republici Hrvatskoj je isti.
Trošak registracije uključuje:
Najbolji način za izračun približnog troška registracije je korištenje informativnog kalkulatora za izračun naknada tehničkog pregleda i registracije vozila.
Više informacija o postupku i troškovima registracije pročitaj u vodiču za tehnički pregled i registraciju vozila.
Uz sve navedene troškove, kroz cijeli proces uvoza rabljenog vozila će se pojavljivati još neki planirani ili neplanirani troškovi.
Dodatni troškovi koji se često pojave i trebaš ih uzeti u obzir, a nisu nisu direktno povezani s automobilom su troškovi smještaja i hrane.
Svakako ih uzmi u obzir tijekom planiranja jer postoji mogućnost da se boravak u stranoj zemlji iz nekog razloga produži.
Primjerice, zbog čekanja na termin za dobivanje izvoznih registracijskih tablica.
Troškovi hrane i smještaja ovise o broju osoba koje putuju, životnim navikama i trajanju boravka u inozemstvu.
Neovisno tome kako je kupljeno vozilo održavano, savjetuje se odmah nakon kupnje obaviti servisni pregled koji uključuje i detaljnu provjeru stanja vozila.
Većina rabljenih vozila ima manje ili veće skrivene nedostatke, zbog čega je za očekivati da će se tijekom pregleda otkriti određeni problemi, a neke od njih bit će potrebno, iz sigurnosnih razloga, otkloniti što prije.
Trošak servisa i inspekcijskog pregleda ovisi o tome u kojoj radionici se izvodi, a najbolji način za saznati točan trošak je direktan upit radionici u kojoj ih planiraš napraviti.
Osim toga, često se događa da rabljena vozila dolaze s istrošenim gumama, pa ih se preporučuje odmah zamijeniti.
Pogledaj sve ponude i pronađi najjeftinije gume za svoje vozilo na UsporediGume.com
Odličan primjeri troškova koji se pojavljuju kod uvoza rabljenog vozila pronašao sam na Redditu.
Kupac je u lipnju 2024. godine iz Njemačke uvezao vozilo Golf 7 Variant GTD.
Od tada se u zakonu ništa značajno nije promijenilo, pa ista računica vrijedi i danas.
Automobil je bio star 8 godina, s motorom snage 135 kW, emisijom CO2 od 125 g/km, prijeđenih 162.000 km, i kupljen je po cijeni od 13.900 EUR.
Budući da je prodavatelj bio privatna osoba, kupac je morao platiti upravnu pristojbu.
Zanimljivo je da su uz stvarne troškove navedeni i procijenjeni troškovi prema informativnim kalkulatorima, koje je kupac koristio prije nego što je započeo proces uvoza.
Ukupni troškovi za uvoz navedenog vozila su:
Naziv | Procijenjeni trošak | Stvarni trošak |
PPMV | 450,00 EUR | 477,00 EUR |
Naknada za gospodarenje otpadnim vozilima | 110,00 EUR | 108,00 EUR |
Homologacija | 130,00 EUR | 83,00 EUR |
Tehnički pregled | 44,00 EUR | 44,00 EUR |
Upravna pristojba | 267,00 EUR | |
Registracija (+ prometna dozvola i registracijske tablice) | 190,00 EUR | |
Pregled ispravnost vozila i transport | 800,00 EUR | |
Ukupno | - | 1.970,00 EUR |
Pretpostavlja se da je kupac od prodavatelja dobio COC dokument, jer nije naveo trošak izdavanja potvrde proizvođača.
Trošak PPMV-a je relativno visok, što se može objasniti činjenicom da je vozilo prvi put registrirano prije 1. siječnja 2021., čime podliježe višoj tarifi.
Ako planiraš uvoz vozila mlađeg od 1. siječnja 2021. za pretpostaviti je da će iznos PPMV-a biti nešto niži za vozilo približno jednake nabavne cijene i emisija CO2.
Kupac nije osobno preuzeo vozilo već je koristio uslugu prijevozničke firme, koja je uključivala i pregled vozila.
Iako lokacija vozila nije navedena, s obzirom na izuzetno nizak trošak transporta, pretpostavlja se da je vozilo bilo smješteno u južnom dijelu Njemačke.
Spremi ovaj tekst za naknadnu upotrebu i pošalji ga poznanicima koji uskoro planiraju uvoz rabljenog vozila.
Sretno s uvozom!
PS. I ne zaboravi provjeriti povijest vozila preko aplikacije carVertical.
Iskoristi kod “POSTANIVOZAC” za dodatnih 20 % popusta.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!