U ovom blog postu ću ti objasniti kako se pravilno polukružno u raskrižju neovisno o tome kako se njime upravlja.
Objašnjenje je popraćeno ilustracijama svih bitnih pozicija vozila tijekom izvođenja radnje.
Osim ilustracija i teksta, pronađi i pogledaj video kako polukružno okretanje u raskrižju izvodi instruktor vožnje.
Nastavi čitati.
Da budem u potpunosti iskren, iako sam posjedovao vozačku dozvolu već 10 godina i smatrao se “iskusnim” vozačem, nisam imao pojma tko ima prednost kod izvođenja polukružnog okretanja na raskrižju.
Da stvar bude još gora, vozio sam po svojoj “logici” koja je bilo totalna suprotnost od onoga što prometni propisi nalažu.
Znam da sam pogriješio i da sam se trebao informirati, no razmišljajući, shvatio sam kako je glavni razlog mog neznanja to što sam prolazio obuku i polagao vozački ispit u manjem gradu tijekom koje se nikada nisam susreo s radnjom polukružnog okretanja.
Po preseljenju u Zagreb svakodnevno se kretao prometnicama gdje je polukružno okretanje praktički svakodnevna pojava i prava je sreća da mi se nije dogodila prometna nesreća.
Nakon što je jedan od mojih članova obitelji upisao autoškolu (u većem gradu, Zagrebu) počeo sam se više informirati o prometnim propisima tijekom čega sam shvatio kako sam kada je u pitanju polukružno okretanje u raskrižju u potpunosti u krivu.
Nakon toga sam određeno vrijeme promatrao kako se drugi vozači ponašaju tijekom polukružnog okretanja i znaju li tko ima prednost.
Shvatio sam kako polukružno okretanje jako puno vozača ne izvodi pravilno, no još više me šokiralo što većina uopće ne zna tko ima prednost.
U par situacija polukružnog okretanja u kojma sam sudjelovao je, iako sam znao tko ima prednost, skoro došlo do prometne nesreće.
Razlog tomu je najčešće bila tvrdoglavost vozača koji su, baš poput mene, vozili po svojoj logici i u uvjerenju kako u situacijama u kojima nemaju prednost, imaju prednost što su svojom tvrdoglavošću pokušavali pokazati na cesti.
Polukružno okretanje se smije napraviti na bilo kojem raskrižju na kojem to nije zabranjeno prometnim znakom, oznakama na kolniku ili nekim drugim prometnim propisom (npr. crveno svjetlo na semaforu).
Postoje dvije vrste polukružnog okretanja u raskrižju:
Uobičajeni semafor je semafor na kojem na prometnim svjetlima nema iscrtanih strelica niti vozila mogu proći raskrižjem na dopunsku strelicu.
Cilj polukružnog okretanja u raskrižju je taj da se iz trenutnog smjera vožnje, vozeći kroz raskrižje, okrenemo za 180 stupnjeva i nastavimo vožnju u suprotnom smjeru.
Kada se na raskrižju želimo polukružno okrenuti potrebno je zauzeti krajnju lijevu traku.
Ako se polukružno okrećemo na raskrižju koje je upravljano semaforom, čekamo pojavu zelenog svjetla.
Ulazimo u raskrižje tako da se krećemo uz lijevi rub ceste.
Zaustavljamo se u raskrižju tako da položajem svog vozila drugim vozačima dajemo naslutiti da namjeravamo izvršiti radnju polukružnog okretanja uzimajući u obzir ih svojim položajem vozila ne ometamo.
Propuštamo sva vozila koja nailaze prometnom trakom za suprotni smjer kretanja.
Nakon što sva vozila iz suprotnog smjera prođu, možemo nastaviti polukružno okretanje.
Radnju polukružnog okretanja završavamo tako da vozilom uđemo u traku za suprotni smjer vozila.
Ako u suprotnom smjeru vozila ima više prometnih traka, odabiremo onu koja se prostire uz lijevi rub ceste.
Tako drugim vozilima ne blokiramo korištenje drugih prometnih traka.
Ipak, u slučaju da je prometni otok oko kojeg se polukružno okrećemo uzak i ne možemo vozilom ući u krajnju lijevu prometnu traku, možemo odabrati prvu traku s lijeve strane u koju možemo sigurno ući.
Bitno je uočiti razlike kod ovog načina polukružnog okretanja (s dopunskom strelicom) jer se upravo ovakav način polukružnog okretanja najčešće provjerava na ispitu.
Glavne razlike u odnosu na prethodni način su u pravilima propuštanja i protoku prometa u trenutku polukružnog okretanja.
Kad se pojavi zeleno svjetlo na semaforu, tj. dopunska strelica za skretanje u lijevo, bitno je znati kako tada ne moramo propuštati vozila iz suprotnog smjera.
Vozilima iz suprotnog smjera na semaforu je crveno svjetlo što im onemogućava prolazak raskrižjem.
Druga bitna stvar je ta da vozila iz lijeve bočne ulice također imaju upaljenu dopunsku strelicu koja im omogućava skretanje u desno.
Sad dolazimo do onoga s početka ovog blog posta, onoga što je mene najviše bunilo.
Naime, vozila koja rade polukružno okretanje imaju prednost nad vozilima koja na dopunsku strelicu skreću u desno.
Iako imamo prednost, treba voziti oprezno i pripaziti da nam vozila koja skreću desno na dopunsku strelicu ne oduzmu prednost.
To se posebno odnosi na raskrižja u kojima nemamo dovoljno velik luk za ulazak u prvu lijevu prometnu traku već moramo odabrati neku drugu prometnu traku bližu desnoj strani ceste.
Većina vozača koji skreću na dopunsku strelicu desno ne znaju da moraju propustiti vozila koja se polukružno okreću, nenamjerno im oduzimaju prednost i riskiraju nastanak prometne nesreće.
Postupak polukružnog okretanja u raskrižu sastoji se od 5 ključnih koraka:
Kada se želimo polukružno okrenuti ili od ispitivača na ispitu dobijemo instrukciju da se na sljedećem raskrižju gdje je to dozvoljeno polukružno okrenemo prestrojavamo se u krajnju lijevu prometnu traku.
Približavajući se raskrižju pozorno pratimo oznake na kolniku i prometne znakova da li je na tom raskrižju zabranjeno polukružno okretanje.
Ponekad je na raskrižju napravljena sva infrastruktura (posebna prometna traka) za skretanje u lijevo no trenutno nije dozvoljena za korištenje.
To možemo prepoznati po tome što je takva prometna traka odvojena od drugih prometnih traka punom crtom koja zabranjuje ulazak u tu traku.
Prijelaz vozilom preko pune crte je diskreditirajuća greška na ispitu iz upravljanja vozilom.
Drugi način kako možemo prepoznati da na raskrižju nije dozvoljeno polukružno okretanje je znak zabrane polukružnog okretanja koji je postavljen s lijeve strane prometne trake na prometnom otoku oko kojeg se ne smijemo polukružno okretati.
Tamo gdje polukružno okretanje nije dozvoljeno nikako nemoj obilaziti.
Iako na prvu možda nije logično zašto je polukružno okretanje na tom raskrižju zabranjeno, sigurno postoji valjan razlog za to.
Ako na raskrižju nije dozvoljeno polukružno okretanje nastavljamo vožnju do sljedećeg raskrižja na kojem je dozvoljeno.
Polukružno okretanje moguće ja napraviti isključivo iz krajnje lijeve prometne trake stoga svoje vozilo pozicioniramo u krajnju lijevu prometnu traku.
Ako se polukružno okrećemo u raskrižju koje je upravljano semaforom, za ulazak u raskrižje potrebno je čekati paljenje zelenog svjetla ili strelice za skretanje u lijevo.
Kada prometni propisi to dopuštaju, započinjemo s izvođenjem radnje polukružnog okretanja tako da se krećemo uz lijevi rub prometne trake.
Upravljač počinjemo okretati u lijevo tek kada lijevim bočnim ogledalom prođemo pored krajnjeg ruba otoka koji se nalazi u raskrižju.
Manevrirajući vozilom oko prometnog otoka, tako sprječavamo dodir s rubnim kamenom koji omeđuje taj prometni otok.
Tijekom vožnje oko prometnog otoka treba voditi računa da mu se što bliže približimo kako bi nam što lakše bilo ući u prvu lijevu prometnu traku za vožnju u suprotnom smjeru.
S druge strane, treba imati dovoljan razmak od rubnog kamena koji se prostire uz rub prometnog otoka kako ga ne bi dotaknuli.
Dodir vozila s rubnim kamenom je diskreditirajuća greška na ispitu iz upravljanja vozilom.
Ako se polukružno okrećemo u raskrižju na kojem se upravlja bez semafora ili uobičajenim semaforom (bez dopunskih strelica), vozilom se zaustavljamo u sredini raskrižja s ciljem propuštanja vozila koja nailaze prometnim trakama za kretanje vozila iz suprotnog smjera.
Vozilo mora biti pozicionirano tako da drugim sudionicima u prometu dajemo naslutiti da se planiramo polukružno okrenuti.
S druge strane, treba paziti da ne ometamo druge sudionike u prometu, tj. da prednjim krajem vozila ne uđemo u traku za suprotni smjer vozila.
Raskrižje koje nije upravljano semaforom
Kada se polukružno raskrižju koje nije upravljano semaforom, vozila koja nailaze iz bočne lijeve ulice su nas dužna propustiti.
Raskrižje koje je upravljano uobičajenim semaforom (bez strelica)
Kada se polukružno okrećemo na raskrižju koje je upravljano uobičajenim semaforom (bez strelica), vozila koja nailaze iz bočnih ulica na semaforu imaju crveno svjetlo, što znači da nemaju pravo prolaska raskrižjem.
Raskrižje koje je upravljano semaforom s dopunskim strelicama
Ako se polukružno okrećemo na raskrižju u koje smo ušli nakon paljenja zelene strelice, vozila koja se kreću suprotnim smjerom imaju crveno svjetlo na semaforu i ne mogu ući u raskrižje, tj. ne moramo ih propustiti.
U takvoj situaciji, moram obratiti pažnju na vozila iz lijeve bočne ulice koja zbog dopunske strelice imaju pravo skrenuti u kolničku traku u koju se mi također uključujemo.
Vozila iz bočne lijeve ulice dužna su nas propustiti zbog prolaska na dopunsku strelicu.
Iako pred tim vozilima imamo prednost, većina vozača toga nije svjesna, pa ih pratimo kako bi smanjili rizik za prometnu nesreću.
U takvim situacijama trebamo se voditi defenzivnim načelima vožnje uvažavajući pogreške drugih sudionika u prometu.
Kada smo na raskrižju koje nije upravljano semaforom ili je upravljano uobičajenim semaforom možemo se nastaviti kretati tek kada smo propustili sva vozila koja nailaze iz suprotnog smjera.
Kod raskrižja upravljanog semaforom na kojem smo prošli na zelenu strelicu ne moramo propuštati vozila iz suprotnog smjera, no obraćamo pozornost na vozila koja prolaze na dopunsku strelicu iz bočne lijeve ulice.
Nastavljamo nastavljamo vožnju jer imamo pravo prednosti nad vozilima koja dolaze iz bočne ulice.
Odabir prometne trake
Kolnička traka za suprotni smjer vožnje može imati jednu ili više prometnih traka.
Kada kolnička traka za suprotni smjer vožnje ima samo jednu prometnu traku, naravno odabiremo i ulazimo upravo u tu prometnu traku.
Kada kolnička traka za suprotni smjer vožnje ima više prometnih traka dolazimo do trenutka kada moramo odabrati prometnu traku u koju se želimo uključiti.
Prema prometnim propisima možemo odabrati bilo koju prometnu traku, iako, u pravilu, uvijek odabiremo krajnju lijevu prometnu traku.
Kada je prometni otok oko kojeg se polukružno okrećemo vrlo uzak, zbog ograničenog luka skretanja vozila, po ulasku u kolničku traku za suprotni smjer vozila nećemo biti optimalno pozicionirani za ulazak u krajnju lijevu prometnu traku.
Tada trebamo odabrati prvu prometnu traku s lijeve strane u koju na siguran način možemo ući.
Kada kažemo na siguran način, mislimo na to da ni na koji način ne smijemo ugrožavati druge sudionike u prometu i da to moramo napraviti prema prometnim propisima.
Ponekad postoji opravdan razlog zašto nećemo odabrati krajnju lijevu traku.
Na primjer, vrlo blizu nakon raskrižja planiramo skrenuti u ulicu ili dvorište s desne strane.
U takvoj situaciji, s obzirom na to da nam to prometni propisi dopuštaju, za uključivanje možemo odabrati krajnju desnu prometnu traku.
Naravno, tada moram pozorno pratiti da nam vozila koja se iz lijeve bočne ulice uključuju u tu istu prometnu traku na dopunsku strelicu ne oduzmu prednost.
Greške kod odabira prometne trake
Kod odabira i ulaska u prometnu traku kandidati najčešće griješe tako da se vozilom prestrojavaju preko pješačkog prijelaza odnosno pune crte.
Prelazak vozilom preko pune crte je diskreditirajuća pogreška nakon koje ispit završava i ocjenjuje se padom.
Najsigurniji način za odabir idealne trake za ulazak je ona traka ispred koje je vozilo pozicionirane po izlasku iz luka skretanja nakon polukružnog okretanja.
Ako se na ulasku u kolničku traku za suprotni smjer vozila nalazi obilježeni pješački prijelaz, trebamo ponovno napraviti lijevu provjeru prometnih uvjeta i obratiti pažnju na boju svjetla na semaforu za pješake.
Ako nailaze pješaci i nema semafora ili je na semaforu za pješake zeleno svjetlo, pješake smo dužni propustiti.
Po uspješno obavljenom polukružnom okretanju ne smijemo zaboraviti druga prometna pravila i propise.
Ako se nastavljamo voziti kolničkom trakom s više prometnih traka ne smije zaboraviti prestrojiti se u odgovarajuću prometnu traku.
Ako kolnička traka ima dvije prometne trake, trebamo se prestrojiti i nastaviti vožnju desnom prometnom trakom.
Ako pak kolnička traka ima tri prometne trake, trebamo se prestrojiti i nastaviti vožnju srednjom prometnom trakom.
Ovo su najčešće greške prilikom izvođenja radnje polukružnog okretanja na raskrižju s i bez semafora.
Nakon dobivene instrukcije ispitivača da se na sljedećem raskrižju gdje je to moguće polukružno okrenu, kandidati iz nekog razloga zanemare drugi dio u kojem se napominje da se radnja napravi tamo gdje je to moguće.
Razmišljajući nekoliko koraka unaprijed o postupku izvođenja polukružnog okretanja na raskrižju, ne obraća se dovoljno pažnje na to da li je raskrižjem kojim se namjerava napraviti radnja zaista dozvoljeno to napraviti.
U nekim slučajevima polukružno okretanje na raskrižju nije moguće zbog čega izvršavanje radnje treba odgoditi do sljedećeg raskrižja gdje je polukružno okretanje dozvoljeno.
Prelazak preko pune crte ili nepoštivanje prometnog znaka zabrane polukružnog okretanja je diskreditirajuća greška i pad na ispitu.
Polukružno okretanje je dozvoljeno isključivo kada se nalazimo u krajnjoj lijevoj traci.
Ako je više prometnih traka za skretanje u lijevo i mi se ne nalazimo u krajnjoj lijevoj, ne smijemo krenuti u radnju jer bi u tom slučaju morali vozilom prijeći preko crta vodilja kroz raskrižje i krajnje lijeve prometne trake.
Mijenjanje prometnih traka u raskrižju nije dozvoljeno.
Kandidati ponekad smatraju da po obavljenom prestrojavanju u raskrižju, za ulazak u kolničku traku za kretanje u suprotnom smjeru moraju odabrati krajnju lijevu traku te se prestrojavaju preko pješačkog prijelaza.
Prestrojavanje preko pješačkog prijelaza znači prestrojavanje preko pune crte i nikako nije dozvoljeno.
Kada zbog ograničenog luka skretanja vozila nije moguće ući u krajnju lijevu prometnu traku, treba odabrati prvu prometnu traku s lijeve strane u koju je moguće ući na siguran način i u skladu s prometni propisima.
Ponekad se kandidati toliko fokusiraju izvršavanje postupka polukružnog okretanja da zaborave i na one osnovne stvari poput prometnih pravila u raskrižju.
U raskrižju koje nije upravljano semaforima i onim koja su upravljana uobičajenim semaforom (bez dopunskih strelica), treba propustiti vozila koja nailaze kolničkom trakom za suprotni smjer vozila.
Polukružno okretanje je zabranjeno na autocesti, u tunelu, na cesti s jednosmjernim prometom.
Polukružno okretanje na raskrižju je zabranjeno tamo gdje to ne dozvoljavaju oznake na kolniku ili prometni znak zabrane polukružnog okretanja.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!