U ovom blog postu ćeš sazati sve što o vožnji na dopunsku strelicu u raskrižju.
Raskrižja s dopunskom strelicom su vrlo je česta pojava, pogotovo u većim gradovima, a jako malo vozača ih razumije.
Da stvar bude još gora, veliki broj vozača se ponaša totalno suprotno od onoga što zakon o prometu na cestama propisuje.
Nakon čitanja točno ćeš znati tko i kada ima prednost kada prolazi raskrižjem na dopunsku strelicu.
Nastavi čitati.
Svjetlo semafora s dopunskom zelenom strelicom naizgled je vrlo slično uobičajenom zelenom svjetlu na semaforu.
Glavna razlika je u tome što kada je upaljeno, unutar semafora, umjesto zelenog kruga, svijetli zelena strelica koja je usmjerena lijevo ili desno.
Kao što možeš primijetiti, prema izgledu ju je vrlo lako prepoznati i razlikovati od uobičajenog semafora.
Dopunska zelena svjetleća strelica na semaforu može biti postavljena na dva načina:
Upravo način na koji je smještena čini bitnu razliku i glavni je uzrok zbunjenosti kod mnogih vozača.
U nastavku ću ti objasniti kako se ponašati u oba slučaja.
Uobičajeni način postavljanja dopunske zelene strelice je kada je postavljena s odgovarajuće strane prometnog svjetla na visini na kojoj se nalazi zeleno svjetlo glavnog semafora.
Kad je takva dopunska zelena strelica upaljena, vozilo koje se kreće raskrižjem se smije kretati isključivu u smjeru u kojem ona pokazuje.
Bitno je naglasiti, da ako je dopunska strelica upaljena, da se vozilo može kretati raskrižjem čak i za vrijeme dok je na glavnom semaforu upaljeno žuto ili crveno svjetlo (Zakon o sigurnosti prometa na cestama, članak 60).
Također, ako raskrižjem prolazimo dok je upaljena zelena dopunska strelica, dužni smo propustiti sva vozila i druge sudionike u prometu koji se kreću tom cestom.
To mogu biti pješaci koji stupaju na pješački prijelaz ili vozila koja se već kreću tom cestom.
Kada se dopunska zelena strelica nalazi smještena pokraj glavnog semafora u razini zelenog svjetla, ona može biti izvedena kao lijeva ili desna dopunska strelica.
Dopunska zelena strelica smještena uz glavni semafor u razini zelenog svjetla najčešće je u prometu izvedena kao desna dopunska strelica.
Kada je upaljena, omogućava vozilima da prođu raskrižjem i skrenu u desno bez obzira na to je li na glavnom semaforu upaljeno crveno ili žuto svjetlo.
Vozila koja skreću u desno za vrijeme dopunske zelene strelice dužna su propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom i pješake koji nailaze pješačkim prijelazom na cestu u koju se uključujemo.
Vozila koja se kreću tom cestom mogu biti:
Vozila koja nailaze s desne strane mogu se polukružno okretati kada im je na glavnom semaforu upaljeno zeleno svjetlo ili kad se kreću raskrižjem na svoju lijevu dopunsku strelicu.
Dopunska zelena strelica za desno najčešće je upaljena u isto vrijeme kada i dopunska strelica za lijevo za vozila koja nailaze s desne strane cestom u koju se uključujemo.
Drugim riječima, takva vozila koja se polukružno okreću na lijevu dopunsku strelicu ulaze u suprotni tok prometa u koji se istovremeno uključuju i vozila koja prolaze raskrižjem na desnu dopunsku strelicu.
Treba primijetiti kako u oba slučaja vozila prolaze na dopunsku strelicu.
Jedni na desnu, a drugi na lijevu dopunsku strelicu.
Prednost imaju ona vozila koja se polukružno okreću, jer se ona ne uključuju na cestu, ona se već nalaze na toj cesti, a jedino mijenjaju smjer kretanja.
S druge strane, ona vozila koja se kreću na desnu dopunsku strelicu, uključuju se na tu cestu i zbog toga moraju propustiti sva druga vozila, pa tako i ona koja se polukružno okreću.
Za to pravilo veliki broj vozača ne zna već misle da kada na dopunsku strelicu skreću u desno, da oni kao desni skretači imaju prednost.
Ili pak kada je više traka u ulici na koje se uključuju, da oni koji skreću na dopunsku strelicu u desno moraju skrenuti u krajnju desnu prometnu traku, a oni koji se polukružno okreću u krajnju lijevu, što je totalno pogrešno.
Oni koji se polukružno okreću imaju prednost i mogu birati bilo koju prometnu traku iako u pravilu uvijek skreću u krajnju lijevu ili u prvu lijevu u koju mogu skrenuti s obzirom na luk skretanja.
Dopunska zelena strelica koja je smještena s lijeve strane u razini zelenog svjetla glavnog semafora je nešto rjeđi slučaj koji se pojavljuje u prometu.
Kada skrećemo u lijevo, na lijevu dopunsku strelicu, također moramo propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom i pješake koji nailaze pješačkim prijelazom.
To znači da moramo propustiti vozila koja nailaze iz suprotnog smjera i kreću se ravno ili skreću desno u bočnu ulicu s naše lijeve strane u koju mi kao lijevi skretač planiramo skrenuti.
Ako raskrižjem prolazimo na lijevu dopunsku strelicu i polukružno se okrećemo, imamo prednost nad vozilima koja iz lijeve bočne ulice na desnu dopunsku strelicu skreću u desno.
Kada cesta za suprotni tok prometa u koju se prilikom polukružnog okretanja uključujemo ima više prometnih traka, možemo odabrati bilo koju prometnu traku.
Nepisano pravilo je to da bi vozila koja se polukružno okreću trebala ući u krajnju lijevu ili prvu lijevu traku s obzirom na luk skretanja tako da krajnju desnu traku ostave slobodnu za vozila koja na dopunsku strelicu skreću u desno.
S druge strane, ako vozila koja se polukružno okreću iz bilo kojeg razloga moraju ući u krajnju desnu prometnu traku (npr. ulazak u dvorište odmah nakon polukružnog okretanja), imaju prednost pa su ih vozila koja skreću u desno dužna propustiti.
Dopunska zelena svjetleća strelica postavljena kao zasebno prometno svjetlo postavlja se u iznimnim situacijama kada služi isključivo kao svjetlo za izlazak iz raskrižja.
Kada kažemo da je postavljena u raskrižju onda mislimo da nije postavljena poput glavnih svjetala ispred raskrižja u koje ulazimo već unutar raskrižja.
Najčešće je to pozicija s druge strane raskrižja u odnosu na položaj vozila koje stoje pred semaforom, tj. sa zadnje strane glavnog semafora za vozila iz suprotnog toka prometa.
Dopunska strelica je postavljena tako da bi bila jasno vidljiva vozilima koja se nalaze unutar raskrižja.
Kada je na glavnom semaforu za željeni smjer kretanja upaljeno crveno svjetlo, a u raskrižju je upaljena zelena dopunska strelica, vozila koja još nisu ušla u raskrižje dužna su se zaustaviti, tj. ne smiju nastaviti kretanje kroz raskrižje u smjeru upaljene dopunske strelice (Zakon o sigurnosti prometa na cestama, članak 61).
Ta dopunska strelica služi isključivo za izlazak vozila koja se već nalaze u raskrižju.
Vozila koja su već ušla u raskrižje smiju ga napustiti, ali isključivo u smjeru u kojem pokazuje dopunska zelena strelica.
Vozila koja napuštaju raskrižje dužna su propustiti sve druge sudionike u prometu koji se kreću tom cestom.
To mogu biti pješaci koji stupaju na nogostup, a upaljeno im je zeleno svjetlo ili vozila koja se kreću tom cestom.
Kada se dopunska zelena strelica nalazi smještena u raskrižju, ona je izvedena isključivo kao lijeva dopunska strelica.
Još treba napomenuti kako vozač ne smije vozilom ući u raskrižje ako je gustoća prometa takva da je prije ulaska u raskrižje očigledno da će se morati zaustaviti u raskrižju ili na obilježenom pješačkom prijelazu i tako ometati ili onemogućiti promet pješaka ili vozila koja dolaze s bočnih cesta (Zakon o sigurnosti prometa na cestama, članak 62).
Kao što možeš primijetiti, dopunska strelica za izlazak iz raskrižja je dosta jednostavna.
S druge strane, raskrižje s postavljenom dopunskom strelicom uz glavni semafor može dosta zakomplicirati situaciju u samom raskrižju.
Da bi doskočili tom problemu i pojednostavnili raskrižja s dopunskom strelicom, prometni inženjeri u većim gradovima (poput Zagreba) su se dosjetili kako dodatno povećati sigurnost na takvim raskrižjima.
Zakon govori kako onaj vozač koji prolazi raskrižjem na dopunsku strelicu mora propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom i pješake koji nailaze pješačkim prijelazom.
Na raskrižjima gdje je prometna situacija sama po sebi komplicirana, dok je upaljena dopunska strelica, svim ostalim sudionicima u prometu koji bi bi mogli utjecati na vozila koja prolaze raskrižjem na dopunsku strelicu je upaljeno crveno svjetlo.
Tako se vozačima koji prolaze na dopunsku strelicu osigurava nesmetan prolaz, a vozilima i pješacima koji bi ih mogli ugroziti zabranjuje kretanje s ciljem povećanja sigurnosti.
U manjim gradovima i drugim mjestima gdje je prometna situacija jednostavnija i nema potrebe za ovim rješenjem, u trenutku prolaska na dopunsku strelicu, vozači i dalje moraju paziti da ne oduzmu prednost drugim vozačima koji nailaze tom cestom i propuste pješake koji prelaze cestu pješačkim prijelazom.
Koliko je to rješenje dobro za vozače na većim raskrižjima u većim gradovima, u neku ruku nije dobro jer se pravila ponašanja u raskrižjima s dopunskom strelicom, primjerice u Zagrebu i u Šibeniku razlikuju.
Kada napuštaš mjesto u kojem najčešće voziš sjeti se ovoga pravila i povećaj oprez dok se krećeš raskrižjima s dopunskim strelicama.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!