Upravo si u autoškoli, ili tek planiraš upisati i zanima te kako pokrenuti vozilo?
U ovom blog postu ću ti objasniti osnove pokretanja, kočenja i zaustavljanja vozila.
Nastavi čitati.
Pokretanje vozila je jedna od snovnih stvari koja se uči u autoškoli.
Pokretanje vozila obrađuje se na samom početku nastave iz predmeta Upravljanje vozilom (UV) s instruktorom, a odvija se na prometnom vježbalištu.
Prema nastavnom planu i programu pokretanje vozila predviđeno je za treći nastavni sat.
Ovisno o trenutnom znanju i vještinama kandidata i procjeni instruktora, može se obrađivati na drugom, a ponekad već i na prvom nastavnom satu.
Kada kažemo da želimo upaliti vozilo mislimo na to da želimo uključiti motor vozila.
Vozilo se najčešće uključuje u rad na jedan od tri načina:
Prije samog uključivanja potrebno je izbaciti vozilo iz brzine odnosno postaviti ručicu mjenjača u neutralnu poziciju, provjeriti da je vozilo osigurano od kočnicom od kretanja, te vezati sigurnosni pojas.
Položaj ručice mjenjača
Ako ručica mjenjača za vrijeme uključivanja vozila nije u neutralno položaju snaga motora će se odmah po uključivanju prenijeti na kotače što bi moglo trajno oštetiti motor vozila.
Kod manualnih mjenjača ručica mjenjača je u neutralnoj poziciji kada se nalazi u sredini, te je se iz te pozicije može kretati prema naprijed, natrag, lijevo i desno.
Kod vozila s automatskim mjenjačem, neutralna pozicija mjenjača je pozicija označena slovom “N” što na engleskom jeziku znači neutral.
Osiguranje vozila od pokretanja
Vozilo je osigurano od pokretanja ako je mehanička parkirna (ručna) kočnica podignuta.
Ako vozilo posjeduje električnu parkirnu kočnicu, vozilo je osigurano od pokretanja ako je na gumbu parkirne kočnice upaljen svjetlosni indikatora odnosno na upravljačkoj ploči je prikazan znak za parkirnu kočnicu (slovo P u krugu).
Umjesto parkirnom kočnicom, vozilo također može biti osigurano radnom (nožnom) kočnicom.
Nije potrebno u istom trenutku koristiti obje kočnice već je dovoljna samo jedna.
Sigurnosni pojas
Također, nikada ne sudjeluj u prometu ako nisi vezan sigurnosnim pojasom.
Dobra je praksa steći naviku vezanja sigurnosnog pojasa odmah po ulasku u vozilo.
Paljenje vozila fizičkim ključem još uvijek se može pronaći na starijim vozilima i vozilima niže klase.
Vozilo s fizičkim ključem pali se tako da se ključ umetne u ključanicu koja se najčešće nalazi s desne strane upravljača, a zatim okrene u smjeru kazaljke na satu.
Okret ključa na prvi “zub” ključa naziva se “kontakt”.
Kada damo kontakt vozilu, na upravljačkoj ploči će se upaliti svi indikatori.
Nakon što se svi indikatori ugase, okrećemo ključ do kraja u smjeru kazaljke na satu.
Zadržavanje ključ u tom položaju oko 1-2 sekunde bi trebao upaliti motor.
Nakon što je motor upaljen možemo pustiti ključ.
Prilikom puštanja ključa bitno je ostaviti ključ u trenutnoj poziciji, tj. ne okretati ga u smjeru suprotnom od kazaljke na satu kako se motor ne bi ugasio.
Nova novija vozila i vozila više klase nemaju fizički ključ.
Kada imaju fizički ključ on se u pravilu ne koristi već se koristi za uključivanje vozila isključivo u izvanrednim situacijama.
Na primjer, kada sustav uključivanja bez potrebe za fizičkim ključem ne radi.
Kada vozilo ima utor za ključ, treba ga umetnuti u predviđeni utor.
Ako je vozilo opremljeno sustavom za pokretanje bez ključa, automobil neće imati utor za ključ što znači da ga možemo upaliti bez umetanja u utor.
Kod automobila opremljenih sustavom za paljenje bez ključa bitno je znati kako tada ključ za cijelo vrijeme vožnje mora biti unutar vozila, u suprotnom će se automobil ugasiti.
Paljenje vozila s gumbom za paljenje i gašenje izvodi se tako da se jednostavno pritisne gumb.
Nakon pritiska na gumb motor bi se trebao upaliti i vozilo bi trebalo biti spremno za vožnju.
Gumb za paljenje i gašenje najčešće se nalazi postavljen desno pokraj upravljača u njegovoj visini ili na konzoli između vozača i suvozača.
Gumb je najčešće označen tako da na njemu piše riječ “START STOP”.
Iako motor vozila radi, ono se neće pomaknuti s mjesta sve dok motor ne spojimo s kotačima.
Spajanje motora s kotačima omogućit će prijenos snage i okretni moment motora na kotače koji će se u trenutku spajanja početi okretati i pokrenuti vozilo.
Kod vozila s manualnim mjenjačem, spajanje motora s kotačima izvodi se koristeći spojku, još poznatu pod nazivima “kuplung” ili “kvačilo”, te ubacivanjem ručice mjenjača u prvi stupanj prijenosa.
Položaj prvog stupanja prijenosa na ručici mjenjača je kod svih automobila jednak i nalazi se u položaju “naprijed lijevo”.
Kod automobila s automatskim mjenjačem i automobila na električni pogon, vozilo nema spojku niti mjenjač, već je za kretanje potrebno dodati gas pritiskom na papučicu gasa.
Na prometnom vježbalištu instruktor vožnje će od kandidata prvo zahtijevati kretanje automobilom bez korištenja papučice gasa.
Razlog tomu je taj da se prvo upoznaš s funkcioniranjem mjenjača i papučica, te dobiješ osjećaj za njihovo korištenje.
Bez gasa se kreće tako da se pritisne papučica spojke, a potom ručica mjenjača postavi u prvi stupanj prijenosa.
Kada je ručica postavljena u prvi stupanj prijenosa i želimo pokrenuti vozilo s mjesta, postepeno otpuštamo papučicu spojke.
Papučicu spojke otpuštamo do trenutka kada automobil započinje kretanje prema naprijed i u tom ju položaju zadržimo otprilike 1-2 sekunde.
To vrijeme od 1-2 sekunde omogućit će ravnomjeran prijenos snage s motora na kotače preko spojke.
Naglo puštanje papučice spojke prilikom pokretanja vozila prouzročilo bi preopterećenje i gašenja motora.
Nakon 1-2 sekunde, kada se motor spoji s kotačima, papučicu spojke možemo otpustiti do kraja.
Nemoj se uplašiti jer ćeš sa sve većim iskustvom vožnje moći lakše prepoznati trenutak kada je moguće popustiti spojku do kraja.
Na većim brzinama kada se kotači i motor vrte približno jednakim brzinama, spojku je moguće otpustiti bez zadržavanja.
Ako je spojka otpuštena i ručica mjenjača se nalazi u prvom stupnju prijenosa, automobil bi se trebao sporo kretati prema naprijed.
Najveća negativna strana kretanja bez gasa je to što je kretanje izuzetno sporo.
Kretanje s dodavanjem gasa je preporučeni način kretanja u autoškoli.
Kretanje s gasom ima dvije velike prednosti:
Pravilno kretanje s dodavanjem gasa izvodi se tako da pritisnemo papučicu spojke, ubacimo ručicu mjenjača u prvi stupanj prijenosa, te potom prije otpuštanja papučice spojke dodamo gas.
Optimalan gas za kretanje je ona količina gasa koja će povećati okretaje motora na oko 1500 okr/min.
Trenutne okretaje motora možemo vidjeti na instrumentu na instrument ploči.
Kada motor postigne okretaje od oko 1500 okr/min, lagano popuštamo papučicu spojke do trenutka kada automobil započinje kretanje.
Kao i kod kretanja bez gasa, papučicu spojke zadržavamo 1-2 sekunde i potom slobodno naglo otpuštamo.
Za cijelo vrijeme dok otpuštamo papučicu spojke, papučicu gasa držimo u istom položaju.
Kada je papučica spojke u potpunosti otpuštena, po potrebi možemo dodati još gasa dodatnim pritiskom na papučicu gasa.
Automobili s automatskim mjenjačem
Za kretanje prema naprijed, ručicu mjenjača automobila s automatskim mjenjačem i automobila na električni pogon potrebno je postaviti u položaj “D” što na engleskom jeziku znači “drive”, a na hrvatskom jeziku “voziti”.
Kod takvih automobila se uvijek kreće s gasom jer nemamo mogućnost kontrole spojke koju umjesto nas automatski kontrolira sustav.
Sustav će samostalno u ovisnosti o količini pritiska na papučicu gasa automatizmom kontrolirati spojku kako bi automobil optimalno ubrzao ili se motor ne bi ugasio.
Samo popuštanje papučice radne kočnice trebalo bi pokrenuti vozilo prema naprijed. Kretanje možeš ubrzati dodavanjem gasa.
Pokretanje vozila za vožnju u natrag (u “rikverc”) vrlo je slična prethodno objašnjenom načinu pokretanja vozila za vožnju unaprijed.
Kod automobila s manualnim mjenjačem razlika je u tome što ručicu mjenjača umjesto u prvi stupanj prijenosa postavljamo u stupanj prijenosa za vožnju unatrag.
Položaj stupnja prijenosa za vožnju u natrag se razlikuje i ovisi o proizvođaču vozila.
Kod nekih vozila potrebno je pritisnuti ručicu mjenjača prema dolje te ju potom pomaknuti u položaj “lijevo gore”, dok se kod drugih nalazi u položaju “desno dolje”.
Popuštanjem papučice spojke automobil bi se trebao početi kretati unatrag.
Kretanje unatrag je radnja koja se treba izvoditi s posebnim oprezom pa u većini slučajeva neće biti potrebe za potpuni popuštanjem papučice spojke i dodavanjem gasa.
Automobili s automatskim mjenjačem
Kod automobila s automatskim mjenjačem i automobila na električni pogon, položaj ručice mjenjača za kretanje unatrag je položaj označen oznakom “R” što na engleskom jeziku znači “reverse” ili na hrvatskom “unatrag”.
Kod takvih automobila, za kretanje unatrag dovoljno je otpustiti papučicu radne kočnice.
Za povećanje brzine kretanja unatrag potrebno je dodati gas pritiskom na papučicu gasa.
Kočenje vozila u pravilu se izvodi pritiskom na papučicu radne kočnice i služi usporavanju odnosno potpunom zaustavljanju vozila.
Ovisno o brzini vožnje razlikujemo dva načina kočenja:
Pravilno kočenje pri malim brzinama izvodi se tako da se otpusti papučica gasa, pritisne spojka, a trenutak nakon pritisne papučica radne kočnice.
Pri malim brzinama pritiskom na papučicu radne kočnice bez pritiska na papučicu spojke riskiramo preopterećenje i nekontrolirano gašenje motora.
Da se to ne bi dogodilo, potrebno je odvojiti motor od kotača pritiskom na papučicu spojke nakon čega je sigurno započeti radnju kočenja radnom kočnicom bez straha od gašenja motora.
Ispravan način kočenja pri većim brzinama izvodi se tako da se otpusti papučica gasa, pritisne papučica radne kočnice, a tak nakon toga papučica spojke.
Pri većim brzinama izuzetno je bitno prvo pritisnuti papučicu kočnice kako bi put kočenja bio minimalan odnosno da bi automobil što prije usporio i po potrebi se zaustavio.
Kada bi pri većim brzinama prvo stisnuli papučicu spojke, kotači bi se odvojili od otpora motora i automobil bi zbog svoje inercije nastavio kretanje oprema naprijed sve do pritiska na radnu kočnicu.
Osim toga, sve dok papučica spojke nije pritisnuta, kotači su opterećeni otporom motora zbog čega odmah po otpuštanju papučice gasa automobil počinje znatno usporavati.
Takav način kočenja kada automobil usporava zbog opterećenja motora naziva se kočenje motorom.
Automobil se smije isključiti tek kada je u potpunosti zaustavljen.
Isključivanje automobila s ključem izvodi se tako da ključ koji se nalazi u ključanici s desne strane upravljača okrene u smjeru suprotnom od kazaljke na satu.
Okretanjem ključa motor bi se trebao ugasiti.
Isključivanje automobila s gumbom za uključivanje i isključivanje izvodi se jednostavnim pritiskom gumba za uključivanje i isključivanje.
Kada je automobil ugašen potrebno ga je osigurati od nekontroliranog kretanja uključivanjem parkirne kočnice.
Kod automobila s mehaničkom parkirnom kočnicom, kočnica se aktivira podizanjem ručice kočnice, a kod automobila s električnom parkirnom kočnicom, aktivira se pritiskom na gumb.
Kada je vozilo isključeno i osigurano parkirnom kočnicom, ručicu mjenjača možemo postaviti u neutralni položaj, te otpustiti papučicu spojke.
Najjednostavniji način kako prepoznati da li je motor automobila uključen je osluškujući zvuk motora.
Dodavanjem gasa glasnoća zvuka motora će se povećavati, oduzimanjem gasa glasnoća zvuka će se smanjivati.
Kod novih automobila motori su tihi, a zvučna izolacija je izuzetno dobra pa je ponekad, osobito pri malim brzinama, teško čuti rad motora.
U takvim situacijama, da li motor radi ili je ugašen najlakše je prepoznati prema broju okretaja na instrumentu na instrument ploči.
Ako je motor ugašen, broj okretaja u minuti na indikatoru će biti 0 okr/min, ako je motor u neutralnom načinu rada, broj okretaja će biti između 900 i 1000 okr/min, a kada dodajemo gas, broj okretaja bi trebao porasti iznad 1000 okr/min.
Motor automobila se tijekom vožnje ne bi trebao gasiti osim u slučaju korištenja “start-stop” sustava.
“Start-stop” sustav služi poboljšanju ekonomičnosti vožnje tako da smanjuje potrošnju goriva automatskim gašenjem motora dok je vozilo zaustavljeno (npr. na semaforu).
Tijekom obuke preporučuje se “start-stop” sustav držati ugašenim kako ne bi nepotrebno zbunjivao kandidate.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!