U ovom blog postu ću ti objasniti kako pravilno kočiti i zaustaviti svoje vozilo.
Ovo su najvažniji razlozi zašto moraš znati kako pravilno kočiti:
Nastavi čitati.
Kočenje se u pravilu izvodi nožnom (radnom) kočnicom.
To znači da nakon otpuštanja papučice gasa, prvo pritišćemo papučicu radne kočnice, a tek kada se okretaji motora spuste na minimalnu vrijednost pritišćemo papučicu spojke.
Takav redoslijed izvođenja kočenja osigurava minimalan put kočenja.
Po otpuštanju papučice gasa, smanjenje dovoda goriva do motora oduzima snagu motora zbog čega motor dodatno opterećuje kotače i usporava vozilo.
Uz opterećenje motora, pritisak na radnu kočnicu dodatno koči i za kratko vrijeme smanjuje brzinu vožnje.
Kada bi umjesto pritiska na papučicu radne kočnice, prvo pritisnuli papučicu spojke, odvojila bi se veza kotača i motora.
Motor ne bi stvarao otpor na kotače i automobil bi svojom inercijom bez usporavanja nastavio kretanje bez kočenja sve to trenutka dok ne pritisnemo papučicu radne kočnice.
Zbog tog kratkog, ali izuzetno značajnog, perioda u kojem bi se automobil slobodno kretao bez kočenja, put kočenja bi bio veći nego u prethodnom slučaju.
To nije toliki problem u situacijama kada imamo dovoljno prostora za kočenje, na primjer, kada držimo dovoljan razmak od vozila ispred i krećemo se dovoljno malom brzinom da se stignemo zaustaviti do vozila ispred.
Međutim, u situacijama kada je brzina vožnje veća i razmak od vozila ispred manji, zbog motora koji opterećuje kotače i koći do (i nakon) pritiska na papučicu radne kočnice, znatno smanjujemo put kočenja što smanjuje rizik od nastanka prometne nesreće.
Stjecanjem navike pravilnog izvođenje kočenja, pritiskom prvo na papučicu kočnice, uvažavamo greške drugih vozača, no još bitnije, uvažavamo svoje vlastite greške u situacijama kada je to najpotrebnije i tako sprječavamo nastanak prometne nesreće.
Prilikom kočenja na većim brzinama (> 20 km/h) želimo što prije smanjiti brzinu vožnje odnosno osigurati minimalan put kočenja.
Kako je objašnjeno u prethodnom tekstu, to izvodimo tako da nakon otpuštanja papučice gasa, prvo pritišćemo papučicu kočnice, a nakon pada okretaja motora na minimalne, pritišćemo papučicu spojke.
Nakon što je papučica spojke pritisnuta možemo kočiti do zaustavljanja ili promijeniti brzinu na mjenjaču u niži stupanj prijenosa.
Pravilan način kočenja izuzetno je bitan kod naglog i intenzivnog kočenja kada je bitno zaustaviti vozilo u što kraćem mogućem vremenu odnosno sa što manjim putom kočenja bez da prokližu kotači vozila.
S obzirom na važnost pravilnog kočenja u takvim situacijama, pravilna izvedba intenzivnog kočenje se obavezno provjerava na ispitu iz upravljanja vozilom prilikom izvođenje druge poligonske radnje na prometnom vježbalištu.
Kod malih brzina (< 20 km/h) najčešće kočimo do potpunog zaustavljanja.
Kada kočimo do potpunog zaustavljanja nakon otpuštanja papučice gasa, pritišćemo papučicu spojke, a tek trenutak kasnije papučicu radne kočnice.
Pritiskom prvo na papučicu spojke rasterećujemo motor od otpora kotača i tako sprječavamo da ne bi došlo do preopterećenja i gašenja motora.
Na malim brzinama okretaji motora su na radnom minimumu ili blizu minimuma.
Pritiskom na papučicu kočnice će se dodatno smanjiti i u trenutku kada padnu ispod minimalnih doći će do gašenja motora.
Gašenje motora želimo izbjeći pa zbog toga na malim brzinama prilikom kočenja prvo pritišćemo papučicu spojke, a tek onda papučicu kočnice.
S obzirom na to da su brzine kretanja vrlo niske, benefit koji dobivamo od kočenja motora je minimalan i zbog toga je njegov utjecaj na put kočenja tada minimalan.
Put kočenja našeg automobila neće biti minimalan, no zbog niske brzine kretanja razlika do minimalnog je zanemariva.
Zbog manje vjerojatnosti nastanka prometnih nesreća pri malim brzinama to neće utjecati na cjelokupnu sigurnost vožnje.
Kao vozači dužni smo voziti ekonomično.
Ekonomična vožnja podrazumijeva vožnju s minimalnom potrošnjom goriva, dulji vijek vozila, čistiji okoliš i uštedu novca.
Jedan od načina kako svoju vožnju učiniti što ekonomičnijom je kada god je to moguće koristiti motor za kočenje.
Kočenje motorom omogućava:
Smanjena potrošnja goriva
Većina suvremenih automobila, kod otpuštanja gasa prekida dovod goriva prema motoru što smanjuje potrošnju goriva.
Smanjeno opterećenje na kočnicama
Kočenjem motorom se smanjuje trošenje kočnica. To produljuje njihov vijek trajanja i smanjuje potrebu za čestom zamjenom kočnica.
Veća sigurnost
Kočenje motorom može biti korisno pri vožnji nizbrdo, u uvjetima smanjene vidljivosti ili u zimskim uvjetima jer omogućuje usporavanje vozila bez rizika od blokiranja kotača.
Kočenje motorom izvodi se tako da, dok automobil vozi određenom brzinom (npr. 50 km/h), lagano otpustimo papučicu gasa, pritom ne dirajući papučicu spojke niti kočnice.
Ovaj postupak omogućuje da motor preuzme otpor kotača, čime se prekida dovod goriva. Rezultat je usporavanje vozila bez korištenja radne kočnice, uz istovremenu uštedu goriva.
Kada automobil uspori do brzine minimalnog broja okretaja (npr. 1000 okr/min), pritišćemo papučicu spjke i ručicu mjenjača prebacujemo u niži stupanj prijenosa.
Prebacivanjem u niži stupanj prijenosa dodatno opterećujemo motor i usporavamo vozilo.
Prebacujući u niži stupanj prijenosa na minimalnim okretajima motora vozimo sve do najnižeg stupnja prijenosa tj. do zaustavljanja ili do trenutka kada više ne možemo koristiti kočenje motorom za usporavanje već je potrebno zakočiti radnom kočnicom.
Treba biti svjestan kako se prilikom kočenja motorom brzina smanjuje postepeno, za razliku od kočenja radnom kočnicom kojom možemo kontrolirati brzinu usporavanja vozila.
Kočenje motorom uglavnom se koristi na bržim cestama na kojima imamo dovoljno prostora za pravilno i sigurno izvođenje radnje.
Da bi se moglo kočiti motorom treba:
Iako trebamo voziti ekonomično, prioritet je voziti sigurno što znači da kočenje motorom koristimo samo onda kada je to moguće.
Kada to nije moguće, za kočenje se mora koristiti radna kočnica.
Također, tijekom kočenja motorom nikako ne smijemo ometati i usporavati druge sudionike u prometu.
U pravilu, ručna (parkirna) kočnica se nikada ne koristi za kočenje tijekom vožnje.
Ručna kočnica služi isključivo za osiguravanje vozila od nekontroliranog kretanja dok je vozilo zaustavljeno ili parkirano.
Ipak, ručna kočnica se može koristiti kao pomoćna kočnica za kočenje i zaustavljanje vozila, no isključivo u nužnim situacijama, primjerice kada otkaže sustav za kočenje radnom kočnicom.
Sustav kočenja ručnom kočnicom u potpunosti je odvojen i neovisan o sustavu kočenja radnom kočnicom.
Izuzetno je mala vjerojatnost da oba sustava otkažu u isto vrijeme.
Grubo kočenje vrlo je čest problem kod vozača početnika, no nerijetko ga imaju i vrlo iskusni vozači.
Trzaj prilikom kočenja pojavljuje se kada se od početka do kraja kočenja pojačava pritisak na papučicu kočnice ili je pritisak kontinuiran sve do zaustavljanja.
Da bi se automobil zaustavio bez trzaja potrebno je kočiti pritiskom na papučicu kočnice intenzivnije (ali oprezno), te potom postepeno i lagano otpuštati sve do zaustavljanja vozila.
Najčešće vozači i kandidati za vozače nemaju naviku kočenja motorom i u potpunosti ga zaborave koristiti.
Kandidate će za vrijeme školovanja instruktori vožnje podsjećati da moraju kočiti motorom kada god je to moguće, no često po dobivanju vozačke dozvole ta praksa se zaboravlja i ne koristi.
Ipak, kočenje motorom treba prakticirati za vrijeme školovanja jer je ekonomična vožnja, što uključuje kočenje motorom, jedan od kriterija ocjenjivanja.
Jedna od čestih pogrešaka u vožnji jest pritiskanje papučice spojke prije ili istovremeno s papučicom kočnice.
Ova navika može se usporediti s izbjegavanjem kočenja motorom, čime se smanjuje učinkovitost zaustavljanja vozila.
Pravilno kočenje, koje osigurava minimalan zaustavni put, podrazumijeva sljedeći redoslijed:
Takvim načinom kočenja vozilo maksimalno koristi kočenje motorom, čime se povećava sigurnost i smanjuje zaustavni put.
Kada dok prebacuješ u niži stupanj prijenosa automobil trese, to se vjerojatno događa zbog prevelike brzine koja nije optimalna brzina za stupanj prijenosa u kojem se mjenjač nalazi.
Svaki automobil, ovisno o vrsti motora, ima optimalan broj okretaja u kojem se prebacivanje u niži stupanj prijenosa odvija glatko.
Ako si na obuci, pitaj svog instruktora vožnje koji je optimalan broj okretaja za prebacivanje u niži stupanj prijenosa za automobil na kojem voziš, a ako već posjeduješ vozačku, otkrij ga samostalno tijekom vožnje.
Vožnja u automobilu mora biti ugodna, kako za vozača tako i za putnike.
Grubo kočenje je kočenje u kojem se vozač ili putnici prilikom zaustavljanja zbog inercije naklanjaju prema vjetrobranskom staklu.
Kočenje kod kojeg nema trzaja izvodi se tako da se papučica radne kočnice pritisne intenzivnije, te polako i ravnomjerno otpušta sve do zaustavljanja vozila.
Nepotrebno intenzivno kočenje najčešće se događa zbog smanjenog vremena reakcije vozača.
Intenzivnim kočenjem utječeš na vozače iza sebe koji također moraju intenzivno kočiti što kod manjeg razmaka između vozila može prouzročiti prometnu nesreću.
Intenzivno kočenje se može izbjeći vozeći prema načelima ekonomične vožnje kao što su predviđanje prometnih uvjeta, održavanje dovoljnog razmaka od vozila ispred, itd.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!