Planiraš prodati svoj automobil i zanima te kako se prodaje automobil i što sve treba napraviti?
Na pravom si mjestu jer sam nedavno sam prodavao vlastiti automobil i znam točno što te čeka.
U ovom blog postu ću ti objasniti:
Ovo je detaljan vodič, nastavi čitati.
Prodaja vlastitog automobila u teoriji je vrlo jednostavna i može se sažeti u svega 3 koraka:
Međutim, kada kreneš u prodaju, već na prvom koraku shvatiš da to i nije baš tako jednostavno.
Ako prodaju ne shvatiš ozbiljno, postoji mnoštvo sitnih detalja koji mogu cijeli postupak znatno odužiti i umanjiti prodajnu cijenu vozila.
S obzirom na to da sam nedavno prodavao svoj Polo, imam iskustvo iz prve ruke i točno znam kako cijeli proces funkcionira.
Prodaju sam shvatio vrlo ozbiljno.
Prodao sam ga u rekordnom roku, u periodu od svega 15 dana od objave prvog oglasa, a krajnja cijena koju sam postigao je bila veća od njegove tadašnje stvarne vrijednosti.
Ako te interesira kako izgleda sam postupak prodaje, tj. što se događa kada se nađeš s kupcem, te kako razmijeniti novac i vozilo, slobodno preskoči na taj dio teksta.
Svakako ti predlažem da odvojiš nekoliko minuta svog vremena i tekst pročitaš u cijelosti jer prije i nakon razmjene novca i vozila postoji toliko bitnih stvari koje nikako ne smiješ propustiti.
Pa krenimo redom.
Postupkom prije prodaje automobila smatram svime što se događa od trenutka kada odlučiš prodati automobil do sastanka s kupcem.
Sve što prethodi prodaji najviše utječe na ukupno vrijeme prodaje i krajnji iznos novca koji ćeš dobiti od prodaje.
Obrati pažnju na detalje.
Kada se odlučiš za prodaju automobila, najvažnija stvar koju trebaš utvrditi je koliko vozilo koje prodaješ zapravo vrijedi.
A, da bi znao odrediti koliko tvoje vozilo vrijedi, trebaš procijeniti njegovo stanje.
Procjena stanja je upravo ono što će kupac htjeti znati iz oglasa, a potom i samostalno napraviti kada dođe pogledati vozilo.
Procjena stanja vozila znači biti svjestan svih manjkavosti, ali i dobrih strana vozila.
Za postizanje što bolje prodajne cijene i što brže prodaje potrebno je dovesti vozilo u što bolje stanje.
To u pravilu zahtjeva otklanjanje većine nedostataka i isticanje prednosti u odnosu na slična vozila koja se trenutno prodaju.
Ako redovito održavaš svoj automobil, već sada vjerojatno možeš pretpostaviti u kakvom je stanju.
Neovisno o tome koliko vozilo poznaješ, svejedno ti preporučujem da ga ponovno detaljno pregledaš i otkriješ u kakvom je zapravo stanju.
Svakodnevna vožnja u jedno te istom automobilu s vremenom postaje navika zbog koje neke sitnice, poput potrganog naslona za ruku ili zamazanog zadnjeg sjedala, jednostavno ne primjećujemo, a mogle bi biti izuzetno bitne potencijalnim kupcima koji će ih sigurno primijetiti.
Procjena stanja vozila prije prodaje je obavezna za sve vlasnike vozila koji redovito ne održavaju vozilo ili jednostavno ne znaju u kakvom je vozilo stanju.
Procjena stanja vozila uključuje:
Kao što možeš primijetiti, jako je puno stvari koje treba provjeriti, no bez prave procjene je vrlo teško postići dobru prodajnu cijenu i u kratkom roku prodati vozilo.
Procjenu oštećenja i kvarova mehanike, elektronike i motora preporučujem da prepustiš stručnim osobama poput automehaničara.
Takav opći pregled vozila ne bi trebao previše koštati, a puno će ti pomoći prilikom određivanja prodajne cijene vozila.
Ako planiraš prodaju vozila preko posrednika za preprodaju automobila (npr. Neostar), oni će ti besplatno pregledati vozilo i procijeniti njegovo stanje prije izlistavanja za prodaju.
Sve ostalo s liste možeš procijeniti u potpunosti samostalno.
Nadam se da imaš svu dokumentaciju o održavanju i popravcima vozila jer to može znatno pomoći prilikom prodaje i postizanja što veće prodajne cijene.
Ako nisi prvi vlasnik vozila i ne znaš što se s vozilom događalo prije nego je došlo kod tebe, preporučujem da povijest vozila provjeriš na stranici carVertical.
U izvještajima carVerticala možeš vidjeti:
Da bi saznali što više informacija o automobilu, kupci vrlo često vozila za koja su zainteresirani provjeravaju upravo na carVerticalu.
Ako nisi siguran što se događalo s tvojim vozilom prije nego si postao njegov vlasnik, preporučujem da ga provjeriš.
U slučaju da je vozilo sudjelovalo u prometnim nesrećama ili je bilo ukradeno, toga moraš biti svjestan jer će kupci sigurno o tome htjeti znati više informacija.
Kada si svjestan pravog stanja svog vozila i to transparentno komuniciraš prema potencijalnim kupcima, ostavljaš im minimalno prostora za cjenkanje i naknadno umanjivanje cijene.
Dodatan savjet:
Ako prilikom procjene primijetiš neka oštećenja ili nedostatke, potrudi se pronaći informaciju o cijeni svakog popravka.
To će ti puno pomoći prilikom odlučivanja što popravljati, a što ne.
Koristeći informacije o stanju vozila trebaš odlučiti u kojem stanju ćeš prodavati vozilo.
Drugim riječima, trebaš odlučiti hoćeš li vozilo popravljati ili ćeš ga prodavati u trenutnom stanju.
Za postizanje što bolje prodajne cijene uvijek je bolje prije prodaje vozilo dovesti u što bolje stanje.
Ponekad, osobito ako prodaješ vrlo star automobil, popravak se jednostavno ne isplati, pa je u tom slučaju sasvim uredu takvo vozilo prodavati u trenutnom stanju.
Primjerice, prije nekoliko godina sam prodavao preko 20 godina star Fiat Uno 1.0 koji vrlo vjerojatno, zbog hrđe na limariji, ne bi mogao proći na sljedećem tehničkom pregledu.
Prodavao sam ga u takvom stanju jer bi cijena zamjene oštećene limarije bila veća od vrijednosti u potpunosti ispravnog vozila.
Dobro sam procijenio cjelokupno stanje vozila pa sam znao da mu je motor u odlično stanju zbog čega sam ga bez obzira na oštećenja limarije prodao za približan iznos za koji su se prodavala druga potpuno ispravna vozila istog modela.
Kada popravljati vozilo, a kada ne?
Ako želiš postići iznadprosječnu prodajnu cijenu, preporučuje se otkloniti sve prepoznate nedostatke kako bi vozilo bilo u što boljem stanju.
Osim postizanja bolje cijene, otklanjanje nedostataka smanjit će razloge zbog kojih bi potencijalni kupci mogli odustati od kupovine, tj. povećati broj zainteresiranih kupaca i ubrzati prodaju.
Stavi se u poziciju kupaca i probaj shvatiti kako razmišljaju.
Primjerice, kada bi ja išao kupovati rabljeni automobil, tražio bi onaj koji ima što manje nedostataka pa i pod cijenu da prilikom kupnje automobil kupim i po nešto većoj cijeni.
Razmisli da li bi ti kupio vozilo znajući da će to vozilo morati odmah nakon kupnje kod automehaničara i ima neke nedostatke za koje ne znaš točnu cijenu popravka?
Iskreno, meni je to preriskantno i takvo vozilo sigurno ne bih kupio.
Probaj predvidjeti i otkloniti sve što bi kod kupca moglo izazvati neizvjesnost, dovesti ga u dilemu ili odvratiti od kupnje.
Svaki dodatni upitnik iznad glave povećava šansu da kupac odustane od kupnje.
Ako neke nedostatke iz bilo kojeg razloga ne možeš otkloniti, zajedno s cijenama ih zapiši jer će ti trebati prilikom određivanja vrijednosti i prodajne cijene vozila.
Osim otklanjanja vidljivih nedostataka, još se preporučuje:
Informacije o nedavnim zamjenama potrošnih dijelova i redovnim servisima kupcima daju dodatnu sigurnost i znatno olakšavaju prodaju.
Ako su svi planirani nedostatci otklonjeni, vozilo je spremno za određivanje prodajne cijene.
Znaš točno stanje svog automobila i sve njegove nedostatke.
Najbolji način određivanja vrijednosti i prodajne cijene je uspoređivanje svog vozila s onima koji se trenutno prodaju.
Istraživanje tržišta
Pretpostavljam da si od trenutka kada si se odlučio za prodaju, već pregledavao internetske oglasnike s ciljem pronalaska cijena sličnih vozila tvome.
Predlažem da odvojiš jedno cijelo poslijepodne i detaljno istražiš što se nudi na tržištu.
Nemoj se ograničavati isključivo na internet oglasnike poput Njuškala, pregledaj internet stranice autosalona koji prodaju rabljena vozila, specijalizirane oglasnike za automobile i Facebook oglase.
Cilj je pronaći aktivne oglase vozila istog modela sa što sličnijom opremom, prijeđenom kilometražom i godinom proizvodnje.
Također obrati pažnju na sve drugo što bi te kao kupca moglo zanimati, primjerice:
Probaj u Google tražilicu upisati ime i godinu modela svog vozila uz ključne riječi “oglas” ili “prodaja”.
U Google rezultatima ćeš često pronaći već prodane oglase koji ti mogu biti dobar pokazatelj kretanja cijena nedavno prodanih sličnih vozila.
Treba napomenuti kako oglašene cijene vozila treba uzeti s dozom opreza jer one ne moraju i najčešće ne odgovaraju stvarno prodanim cijenama.
Stvarne cijene za koje se prodaju vozila često su nešto niže od onih oglašavanih jer prodavači znaju da će se kupci htjeti cjenkati s ciljem spuštanja cijene, pa vozila oglašavaju po nešto višim cijenama od one koju očekuju dobiti.
Istu taktiku preporučujem i tebi.
Određivanje stvarne vrijednosti vozila
Usporedi svoje vozilo s onima otkrivenima tijekom pregledavanja oglasnika i njihovu cijenu uzmi kao referentnu za određivanje vrijednosti svog vozila.
Ako tvoje vozilo ima manju prijeđenu kilometražu, bolju opremu i manje oštećenja, logično je da bi prodajna cijena tvog vozila trebala biti nešto veća, u suprotnom vrijednost tvog vozila je manja od referentnih pa bi prodajna cijena trebala biti nešto niža.
Kad govorim nešto viša i nešto niža, to je proizvoljna vrijednost koja ovisi isključivo o tebi samome.
U nekim slučajevima je to 10 EUR, a ponekad 500 EUR.
Najlakše je pronaći dva vozila koja se trenutno prodaju, jedno koje je za nijansu lošije od tvog, a drugo koje je za nijansu bolje.
U tom slučaju vrijednost koju bi trebao uzeti za svoje vozilo je negdje između oglašavanih cijena ta dva vozila.
Ovu tehniku sam koristio za određivanje vrijednosti svih vozila koja sam do sada prodavao i pokazala se kao pun pogodak.
Ako se tvoj automobil po nečemu ističe od vozila istog modela koja se trenutno prodaju (npr. ima najmanju prijeđenu kilometražu), uzmi to u obzir prilikom određivanja vrijednosti.
No nemoj to zaboraviti napomenuti u tekstu oglasa jer će potencijalni kupci željeti znati razlog zbog kojeg vozilo cijeniš skuplje od konkurencije.
Ako i dalje nisi siguran koliko vrijedi tvoje vozilo, drugi nešto sporiji način kako doći do vrijednosti svog vozila je procjena vrijednosti vozila u salonu za prodaju i otkup rabljenih automobila.
Takve procjene su najčešće u potpunosti besplatne no često nešto niže od stvarne tržišne vrijednosti vozila.
Autokuće preprodaju automobila što znači da ih moraju kupiti po nižoj vrijednosti od tržišne kako bi ih kasnije mogli prodati i zaraditi.
Osobno nikada ne bi prodavao svoje vozilo salonu jer mislim da se prodajom preko oglasnika može postići bolja cijena, no ako ti se žuri s prodajom i daju ti dobru cijenu, možeš im ga nakon procjene odmah i prodati.
Određivanje prodajne cijene vozila
Trenutna vrijednost vozila je jedno, a prodajna cijena, tj. cijena koju ćeš staviti u oglas, je nešto totalno drugo.
Određivanje prodajne cijene ovisi o tome koliko brzo želiš prodati automobil.
Ako želiš najviše zaraditi, znaš da imaš vozilo u odličnom stanju i ne žuri ti se prodati vozilo, slobodno postavi nešto veću cijenu u odnosu na cijene istog modela koji se trenutno prodaju.
Budi svjestan da će ti veća cijena znatno produžiti vrijeme do prodaje, a može se dogoditi da ako je cijena paprena, da ne dobiješ niti jednu ponudu mjesecima.
S druge strane, ako ti je novac potreban što prije, s nižom početnom cijenom vozilo će se u pravilu prodati u rekordnom roku, možda već isti dan.
Koliko kod ti se žurilo s prodajom, nije dobro postaviti niti prenisku cijenu jer preniska prodajna cijena može kod kupaca pobuditi sumnju da s vozilom nešto nije uredu i da ga se što prije želiš riješiti.
Prema mom iskustvu, najbolji način kako brzo prodati vozilo i dobiti za njega onoliko koliko stvarno vrijedi (ili možda čak i nešto više) je taj da za početnu prodajnu cijenu odrediš iznos koji je za 5 - 15% viši od stvarne vrijednosti vozila.
S nešto većom cijenom od one stvarne imaš veću moć prilikom pregovaranja jer svaki kupac automobila na oglasniku očekuje da će mu prodavač spustiti cijenu.
Ako kupcu i spustiš cijenu, t si zadovoljan jer si dobio onoliko koliko si tražio, a kupac je sretan jer je dobio popust.
Najbolje je prodaju započeti s većom cijenom.
Ako dolaze upiti i vozilo se proda po većoj cijeni od one očekivane, super!
Ako pak neko vrijeme ne bude upita, uvijek možeš spustiti cijenu, dok je jako teško onome tko prodaje naknadno podignuti cijenu.
Čišćenju vozila je jedna od najvažnijih stvari kod prodaje rabljenih automobila.
Čisti automobili privlače puno više pažnje na oglasnicima od onih manje urednih, ponajviše zbog toga jer odaju dojam da je automobil očuvan.
Osim što izgleda lijepo na slikama, očuvana vozila se povezuju s redovitim održavanjem i brigom za vozilo što u prijevodu za kupca znači potencijalno manje troškove nakon kupnje.
Koliko god ti hitno treba novac od prodaje, savjetujem ti da ne brzaš sa slikanjem i postavljanjem oglasa, te da najprije dobro očistiš vozilo.
Čišćenje unutrašnjosti vozila
Uzmi si vremena jedan cijeli vikend ili nekoliko dana u tjednu nakon posla i detaljno očisti vozilo.
U Volkswagen Polu koji sam nedavno prodavao, često sam vozio sam psa koji se dosta linja.
Iako sam ga redovito održavao, te dlačice za vrijeme vožnje lete po cijelom autu i zavlače se na mjesta koja često ne možeš dohvatiti s usisavačem tijekom redovitog čišćenja.
Prije prodaje sam cijelu jednu subotu čistio unutrašnjost vozila do te mjere da sam vadio sjedala kako bi mogao ukloniti sve i jednu dlačicu koja se nalazila ispod sjedala.
Osim toga, namočio sam i oprao sjedala, gepek, usisao i prebrisao sve tvrde površine, oprao stakla, volan, otvore za ventilaciju, oprao ga izvana, očistio gume i kotače, i sve ostalo čega sam se mogao sjetiti u tom trenutku.
Na kraju čišćenja, unutrašnjost vozila bila je u identičnom stanju onoj novoj kao kada sam ga kupio.
Kao šlag na tortu, nemoj zaboraviti postaviti neki ugodan miris.
Vanjsko čišćenje vozila
Nakon što dobro opereš i posušiš vanjski dio vozila, preporučujem ti da ga premažeš voskom za automobile.
Vosak je puno jeftiniji od keramičke zaštite, a vozilu će dati izuzetan sjaj, te popuniti i ofarbati sitne ogrebotine na karoseriji.
Osobno sam koristio vosak i svakako ga preporučujem i tebi.
Također nemoj zaboraviti očistiti felge i gume.
Predlažem da ih premažeš nekom pastom za gume koja će ih istaknuti i izgledom ih učiniti novijima.
Čišćenje vozila nije jednostavno i sigurno češ se malo namučiti, no siguran sam da će znatno doprinijeti smanjenju vremena prodaje i postizanju željene cijene vozila.
Sada to super stanje vozila kroz fotografije treba pokazati kupcima.
Da napomenem, ne moraš biti profesionalni fotograf ili platiti profesionalnom fotografu da ti fotografira auto za prodaju.
Uz par savjeta koje ti donosim u nastavku možeš samostalno s vlastiti pametnim telefonom napraviti odlične fotografije koje će privući kupce.
Prije fotografiranja, ako već nisi tijekom čišćenja, ukloni sve privatne stvari iz vozila.
Dok fotografiraš vozilo razmišljaj o tome da fotografije trebaju potvrditi sve ono što ćeš kasnije spomenuti u oglasu.
Za fotografiranje odaberi neku neutralnu lokaciju bez drugih automobila kako bi pozadina iza automobila bila ujednačena i pomalo dosadna.
Cilj je da se na slici istakne automobil, a ne pozadina.
Ako fotografiraš po ljetu izbjegni direktno sunce, a ako fotografiraš po zimi vodi računa da ima dovoljno svjetla kako bi se svi detalji na i unutar automobila što bolje vidjeli.
Razina kamere tijekom fotografiranja neka bude u visini prednjih svjetala automobila.
Pokušaj izbjeći da se fotograf, druge osobe i ostale neželjene stvari vide u odrazu automobila ili zrcala.
Za vrijeme slikanja upali prednja i stražnja svjetla slike će biti zanimljivije.
Tablicu ne uklanjaj jer ona daje kupcu dodatnu sigurnost da je vozilo koje kupuje upravo to vozilo sa slika.
Fotografiraj automobil iz što više kuteva, osobito sprijeda, straga i s bočnih strana.
Ne zaboravi slikati unutrašnjost kabine, gepek, stražnja sjedala i motor ispod haube.
Također obrati pažnju i na detalje kao što su instrument ploča, volan, radio, felge, itd.
Nemoj zaboraviti fotografirati sva oštećenja i nedostatke koje ćeš spomenuti u tekstu oglasa.
Takve fotografije će dio kupaca koji ionako na kraju ne bi kupili vozilo u startu odbiti a sve one ozbiljne dodatno informirati i otkloniti eventualne nedoumice o stvarnom stanju vozila.
Fotografije nemoj nikada dodatno uređivati.
Kupcu želiš prenijeti stvarno stanje vozila kako bi tijekom pregovora o cijeni bilo što manje prostora za prisilno spuštanje cijene.
Često su fotografije dovoljne, no ako se želiš istaknuti iz mnoštva drugih oglasa, svakako razmisli o tome da snimiš kratak video o automobilu.
U videu ne moraš ništa govoriti već šetajući oko automobila možeš pokazati sve ono što si već fotografirao.
Izrada oglasa i oglašavanje vozila za prodaju su znanost za sebe.
Prilikom izrade oglasa najbitnije je navesti sve bitne informacije koje bi potencijalne kupce mogle zanimati.
Cjelovit oglas koji pruža sve potrebne informacije će filtrirati prave kupce od onih koji samo ispituju.
Prema vlastitom iskustvo, osobe koje se puno raspituju o samom automobilu najčešće ne kraju ne kupe vozilo.
Pravi kupci us najčešće oni koji najmanje pitaju i najčešće se ne cjenkaju oko cijene.
Nije cilj u oglas staviti sve moguće informacije o vozilu ili prepričati knjigu od 200 stranica jer ako nakrcaš oglas nebitnim informacijama, to će odbiti one prave kupce.
Ovo su minimalne informacije koje kupci očekuju vidjeti i trebaš ih napisati u oglasu:
Nakon što napišeš oglas detaljno provjeri točnost svih informacija.
Ovo je tekst mog oglasa koji možeš koristiti kao primjer za svoj:
Netočni podaci mogu pobuditi sumnju kod kupaca i odvratiti ih od kupnje.
Obavezno uz pomoć servisa ispravi.me provjeri da li je tekst gramatički točno napisan.
Ne bi vjerovao koliko gramatički neispravni oglasi odbijaju kupce.
Objava oglasa
Oglas objavi na što više mjesta.
Što više ljudi vidi oglas to je veća vjerojatnost prodaje.
Osobno sam koristio Njuškalo, Plavi oglasnik i Index oglase.
Objava oglasa automobila se na njuškalu naplaćuje, no Njuškalo je najpopularniji oglasnik pa ćeš preko njega doći do najviše potencijalnih kupaca.
Objava oglasa na Index oglasima i u Plavom oglasniku je besplatna.
Oglas još možeš objaviti:
Također, oglas možeš isprintati i zalijepiti na unutrašnje staklo vozila koje prodaješ.
Nemoj zaboraviti podatke napisane u tekstu oglasa potkrijepiti dodavanjem relevantnih slika.
Ako si pisao oglas prema uputama iz ovog teksta, većina upita koje ćeš dobiti, bit će upiti stvarno zainteresiranih kupaca.
Tu i tamo će se provući neki neozbiljan kojeg možeš prepoznati po mnoštvu nepotrebnih pitanja o informacijama koje može dobiti iz teksta oglasa.
Ako se više kupaca počnu raspitivati o jedno te istim stvarima koje nisi naveo u oglasu, razmisli da te informacije dodaš u tekst oglasa.
Neki kupci će ti vjerojatno doći s neki zahtjevima, primjerice oni su iz nekog mjesta udaljenog 150 km pa da li je ikako moguće da se nađete na pola puta, uz to napomenu da će oni sigurno kupiti auto.
Ne nasjedaj na takve, upite.
Zainteresirani kupci koji stvarno žele kupiti auto, i imaju spreman novac, neće puno ispitivati. Doći će gdje god ti kažeš da dođu.
Svog Pola, kojeg spominjem kroz cijeli ovaj tekst, sam prodao čovjeku iz Dalmacije koji je u manje od 24 sata od prvog poziva bio kod mene u dvorištu.
Kupio ga je nakon 2 minute pregledavanja i 5 minuta probne vožnje.
Takvog kupca tražiš.
Većina kupaca, a posebno ako prodaješ vozilo preko oglasnika, će te tražiti da spustiš cijenu.
Najčešće pitaju: “Koja je zadnja cijena?” ili “Da li je to zadnja cijena?” (aludirajući na cijenu iz oglasa).
Ako imaš puno upita ili si tek nedavno stavio oglas, a ne žuri ti se s prodajom, nemaš razloga spuštati cijenu.
Ljudi zovu, zainteresirani su i samo je pitanje trenutka kada će se pojaviti ozbiljan kupac.
Ako već neko vrijeme oglas stoji u oglasniku i nema previše upita, ili u najgorem slučaju već par dana nema niti jednog upita, a pojavi se potencijalni kupac, razmisli o tome da mu popustiš i nešto spustiš cijenu.
Ako si bio pametan, pa si za prodajnu cijenu postavio iznos nešto veći od procijenjene vrijednosti vozila, kako sam savjetovao prethodno u tekstu, imaš prostora za spuštanje.
Možda će baš to spuštanje dovesti do prodaje.
Ja nisam bio u situaciji da duže vrijeme nisam imao upita, međutim na početku kada sam tek postavio oglas, nekim kupcima koji bi me nazvali bi rekao da, iako u tom trenutku nisam imao niti jednu ozbiljnu ponudu ili poziv, rekao bi im da imam dosta upita i da nisam u mogućnosti spustiti cijenu.
Tako bi ih testirao jesu li ozbiljni kupci, te u slučaju da jesu, prodao bi vozilo po većoj cijeni od one koju sam očekivao.
S druge strane, riskirao sam da zbog toga što im ne želim spustiti cijenu odustanu od kupnje.
To mi nije bio problem jer sam vjerovao da ozbiljnom kupcu koji namjerava kupiti vozilo razlika u cijeni od 5-10% neće utjecati na krajnju odluku.
Svaki put kada sam prodavao vozilo ili bilo što drugo, to se pokazalo točnim.
Keš ili uplata na račun?
Ako ikako možeš traži da ti se novac prebaci na račun.
Naravno, uz pretpostavku da ti račun nije blokiran i da ćeš moći doći do svog novca.
Neke od prednosti uplaćivanja na račun su:
S druge strane, gotovina je još uvijek najčešći način kako se kupuju automobili od privatnih osoba.
Sve automobile koje sam do sada prodao zamijenio sam za gotovinu, a kada bi sada ponovno prodavao, pokušao bi se s kupcem dogovoriti da mi novac uplati na račun.
Novac je novac u kakvom god obliku da se nalazi, pa nemoj da ti zbog načina plaćanja propadne prodaja.
Kupci koji ozbiljno razmatraju kupnju će te tražiti da se nađete kako bi pogledali vozilo i eventualno odradili probnu vožnju.
S obzirom na to da sam izuzetno dobro napisao oglas i bio u potpunosti transparentan tijekom telefonskog razgovora, kupac mi je još preko telefona rekao da će sigurno kupiti vozilo.
Dok sam živio u kući s dvorištem kupce sam zvao da dođu kod mene kući jer to također daje određenu sigurnost kupcu da je vozilo upravo onakvo kakvim ga oglašavaš.
Sada živim u zgradi pa bi se vjerojatno odlučio za neko javno mjesto gdje ima ljudi, vjerojatno neki javni parking, garaža ili parking ispred zgrade.
S obzirom na to da se nalaziš s totalno nepoznatom osobom, zbog sigurnosti, svakako savjetujem da na sastanak sa sobom povedeš neku osobu od povjerenja.
Kada se sastanete, kupcu daj da pogleda vozilo, neka se uvjeri kako je sve onako kako je komunicirano u oglasu i preko telefona.
Onaj kupac koji dođe pogledati automobil i uvjeri se da je vozilo baš onakvo kako je napisano u oglasu, vrlo vjerojatno će ga i kupiti.
Ipak, nemoj sve prepustiti slučaju već još jednom uživo ispričaj sve što si napisao u oglasu, pokaži one sitne nedostatke o kojima si mu pričao, no naglasi i sve one dobre stvari.
Ponekad će kupac sa sobom dovesti automehaničara ili će tražiti da odete do automehaničara kako bi ga on mogao pregledati.
Ako si stanje vozila transparentno komunicirao kroz oglas, nemaš razloga ne pristati na to jer znaš da je sve uredu s vozilom.
Za vrijeme pregleda budi prisutan kraj vozila kako ne bi došlo do oštećenja vozila ili eventualne krađe dijelova.
Ako kupac zatraži probnu vožnju, svakako mu je ponudi.
Za vrijeme probne vožnje uvijek budi u automobilu jer ako su u pitanju prevaranti, mogao bi ostati bez vozila.
U mom slučaju prodaje, probna vožnja je bila vožnja do stanice za tehnički pregled vozila gdje smo napravili prijepis vozila.
Iako te već pitao preko poruka i za vrijeme telefonskog poziva, kupac će te ponovno pitati da li možeš spustiti cijenu kada se sastanete uživo.
Svi to rade.
Dok je pregledavao vozilo slučajno je našao neku sitnicu za koju smatra da treba popraviti te smatra da mu zbog toga trebaš sniziti cijenu.
Ne nasjedaj na takve male provokacije, ne spuštaj cijenu.
Ako ste već pred samim potpisom kupoprodajnog ugovora, vrlo je mala šansa da će kupac odustati od kupovine zbog te male razlike u cijeni, pogotovo ako je prešao veću udaljenost da dođe do tebe.
Ja sam tako ostao bez 50 eur jer sam prilikom prodaje smartphone uređaja kupcu koji je prešao više od 200 kilometara da dođe po njega na licu mjesta bez ikakvog razloga dodatno spustio cijenu.
Uči na tuđim greškama.
U slučaju da se kupac odlučio kupiti vozilo, uputi kupca u sljedeće korake jer on vjerojatno nema poja što dalje treba napraviti.
Potpišite 3 primjerka kupoprodajnog ugovora (ugovor o kupoprodaji motornog vozila).
Jedan primjerak ide prodavatelju, te dva kupcu od koji jedan primjerak kupac ostavlja u stanici za tehnički pregled prilikom prijepisa vozila.
Savjetujem ti da kupoprodajne ugovore unaprijed popuniš sa svim poznatim podacima i isprintaš u više primjeraka.
Za ispunjavanje kupoprodajnog ugovora trebat ćeš prepisati podatke iz prometne dozvole pa ćeš ako ugovore ispuniš kod kuće i sebi i kupcu značajno uštedjeti vrijeme.
Ugovore nije potrebno ovjeravati kod javnog bilježnika.
Nakon što razmijenite ključeve, prometnu dozvolu i novac, još jednom pregledaj unutrašnjost vozila i izvadi sve svoje privatne stvari.
Vozilo je prodano, ti si sretan jer si dobio novac, kupac je sretan jer je dobio novi automobil.
I sad može svako svojoj kući?
Čekaj, čekaj, nije tu kraj.
Tehnički, nakon što potpišete ugovore i razmijenite novac, ključeve i prometnu dozvolu, tu je tvoj posao kao prodavatelja gotov.
Ipak preporučujem ti da odmah nakon prodaje zajedno s kupcem odeš do najbliže stanice za tehnički pregled kako bi napravili prijenos vlasništva vozila (tzv. prijepis vozila).
Ako se ne napravi prijenos vlasništva, kazne za sve prometne prekršaje i nepropisno parkiranje će doći onome na koga je automobil prijavljen, prodavatelja, tj. tebi.
Prijenos vlasništva vozila je postupak koji traje svega 5 minuta, a uključuje odjavu vozila s tebe kao prodavatelja i prijavu vozila na kupca.
Uvjetuj kupcu prilikom prodaje da prijenos vlasništva mora biti napravljen odmah nakon prodaje jer ćeš si time uštedjeti novac, živce i vrijeme.
U slučaju da to prepustiš prodavatelju, poznavajući ljude, siguran sam da on vjerojatno neće prijaviti vozilo na sebe sve dok ne bude morao registrirati vozilo što može biti i do godinu dana od prodaje.
Ako je vozilo registrirano i osigurano, prilikom prijenosa vlasništva nije potrebno raditi tehnički pregled vozila.
Sretno s prodajom!
Prije kupnje provjeri povijest vozila koristeći carVertical.
Na carVerticalu možeš vidjeti:
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!