Cjelovita zaštitna motoristička kaciga skida se s glave unesrećene osobe samo:
Ne skidajte cjelovitu zaštitnu kacigu ako to nije prijeko potrebno.
Krivo postupanje tijekom skidanja kacige može dovesti do pomicanja i savijanja vratne kralježnice te dodatnog pogoršavanja moguće ozljede s kobnim posljedicama.
Za pravilno skidanje zaštitne kacige potrebne su dvije osobe, stoga tražite pomoć prisutnih osoba i dajte im upute kako Vam mogu pomoći.
Tijekom skidanja zaštitne kacige važno je učvrstiti glavu i vrat te ih održavati u ravnini tijela (neutralan položaj) kako bi se spriječili pomaci vratne kralježnice.
Prva osoba kleči iza glave unesrećene osobe i s obje ruke obuhvaća kacigu postrance u razini donje čeljusti, održavajući glavu i vrat u neutralnom položaju.
Druga osoba za to vrijeme kleči postrance od glave unesrećene osobe i otvara zaštitno staklo (vizir), a zatim otvara ili reže remenčić kacige ispod brade.
Prva osoba i dalje održava glavu i vrat u neutralnom položaju.
Druga osoba osigurava neutralan položaj glave, pridržavajući jednom rukom vrat s donje strane, uvlačeći prste ispod ruba kacige, a istodobno drugom rukom drži donju čeljust.
Kada su glava i vrat tako osigurani, prva osoba širi kacigu i koliko god je to moguće, diže je preko brade i nosa pa, polako povlačeći prema sebi, kacigu skida s glave i odlaže je sa strane.
Kada je kaciga skinuta, prva osoba ponovno prihvaća glavu i održava je u neutralnom položaju, tako da polaže ruke preko ušiju ozlijeđene osobe, a kažiprstima i palcima drži donju čeljust, sve dok druga osoba ne izradi i postavi ovratnik.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!