Početna Pitanja Što je obilaženje?

Što je obilaženje?

Odgovori:

Objašnjenje odgovora:

Što je obilaženje?

Obilaženje je prolaženje vozilom pokraj zaustavljenog ili parkiranog vozila ili drugog objekta koji se nalazi na prometnoj traci kojom se vozilo kreće.

Kada vozač smije obilaziti?

Vozač smije obilaziti samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smjera i ako na cesti ima dovoljno prostora za sigurno izvođenje tih radnji.

Kada vozač ne smije obilaziti?

Vozač ne smije obilaziti kad time, s obzirom na karakteristike ceste i postojeće okolnosti na cesti i u prometu ili s obzirom na tehnička svojstva vozila kojim upravlja, ugrožava druge sudionike u prometu ili kad mu je to zabranjeno prometnim znakom ili oznakama na kolniku.

S koje strane se obavlja obilaženje?

Obilaženje se obavlja s lijeve strane.

Obilaziti se more s desne strane ako je vozilo na kolniku zauzelo takav položaj i njegov vozač daje takav znak da se sa sigurnošću može zaključiti da to vozilo skreće ulijevo.

Ako se na sredini kolnika nalazi pješački otok, ili obilježen ili na drugi način označen prostor za parkiranje vozila ili neka druga površina koja nije namijenjena za promet vozila, ili neki objekt ili uređaj, vozila ih moraju zaobilaziti s desne strane.

Ako se te površine, objekti ili uređaji nalaze na sredini ceste s jednosmjernim prometom, a postavljenim prometnim znakom nije drugačije određeno, oni se mogu obilaziti s obije strane.

Kada vozač ne smije vozilom početi obilaziti?

Vozač ne smije vozilom početi obilaziti :

  • kolonu vozila,
  • ako je vozač koji se kreće iza njega počeo pretjecati,
  • ako je vozač koji je ispred njegova vozila na istoj prometnoj traci dao znak da namjerava preteći ili obići vozilo koje je ispred njegova vozila, ili obići drugu zapreku na cesti,
  • prometnom trakom koja je namijenjena zaustavljanju vozila u nuždi,
  • ako prometna traka kojom namjerava obilaziti nije slobodna na dovoljnoj udaljenosti tako da bi, vodeći računa o razlici između brzine kretanja svog vozila za vrijeme obilaženja i brzine kretanja vozila drugih sudionika u prometu, obilaženjem ugrozio sigurnost prometa ili omeo promet iz suprotnog smjera,
  • ako nakon obilaženja ne bi ponovno mogao zauzeti položaj u prometnoj traci kojom se kretao prije obilaženja, i to bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, osim kada se za obilaženje koristi prometnom trakom koja je zabranjena za promet iz suprotnog smjera.

Kako treba postupiti vozač koji obilazi?

Vozač koji obilazi dužan je svoje vozilo držati na potrebnoj udaljenosti od vozila koje obilazi, tako da ga ne ometa niti ugrožava u prometu.

Nakon obilaženja vozač je dužan, čim to bude moguće učiniti bez ometanja ili ugrožavanja ostalih sudionika u prometu, vozilom ponovno zauzeti položaj u prometnoj traci kojom se kretao prije obilaženja.

Vozač nije dužan nakon obilaženja drugog vozila dati znak da se namjerava vratiti na prometnu traku kojom se kretao prije pretjecanja.

Međutim, zbog sigurnosti, preporuka je da se pokazivač smjera koristi cijelo vrijeme dok se radnja obilaženja obavlja, odnosno dok vozač vozilom ponovno ne zauzme položaj na prometnoj traci prije pretjecanja.


Patrik Kranjčec
Patrik K.
Mag. Ing. Aeronaut.
Patrik je zaljubljenik u promet. Cilj mu je edukacijom kandidata za vozače povećati sigurnost prometa na hrvatskim cestama.

Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?

Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!