Mimoilaženje je prolaženje vozilom pokraj drugog vozila koje se po istom kolniku kreće iz suprotnog smjera.
Pri mimoilaženju vozač je dužan sa svoje lijeve strane ostaviti dovoljan razmak između svog vozila i vozila s kojim se mimoilazi, a prema potrebi, i svoje vozilo pomaknuti k desnom rubu kolnika.
Kad na raskrižju vozila dolaze iz suprotnih smjerova i skreću ulijevo, vozač mimoilazi vozilo iz suprotnog smjera na taj način što ga propušta sa svoje desne strane.
Ako zbog neke zapreke na cesti ili zbog drugih sudionika u prometu vozač ne može osigurati dovoljan prostor za sigurno mimoilaženje, dužan je usporiti kretanje svog vozila i, prema potrebi, zaustaviti ga da bi propustio vozilo iz suprotnog smjera. Najčešće su na takvim mjestima postavljeni odgovarajući prometni znakovi kojima se uređuje propuštanje vozila.
Ako je zbog nedovoljne širine ceste ili zbog neke zapreke na cesti mimoilaženje onemogućeno, vozač kojemu je to, s obzirom na osobine ceste i okolnosti prometa, lakše i sigurnije izvesti, dužan je prvi se zaustaviti i, prema potrebi, kretanjem unatrag ili na drugi način pomaknuti svoje vozilo i zauzeti na cesti položaj kojim se omogućuje mimoilaženje.
Na dijelu ceste s velikim uzdužnim nagibom, primjerice planinski nagib, na kojemu se vozila ne mogu mimoići ili je to veoma otežano, vozač vozila koje se kreće niz nagib dužan je zaustaviti svoje vozilo na prikladnom mjestu ako primijeti da mu drugo vozilo ide ususret uz nagib.
Iznimno od ovog pravila, vozač koji se kreće uz nagib dužan je zaustaviti svoje vozilo ako ispred sebe ima prikladno mjesto za zaustavljanje koje omogućuje sigurno mimoilaženje i ako bi, u slučaju da tako ne postupi, mimoilaženje zahtijevalo kretanje unatrag jednog od vozila.
Kad se jedno od vozila na cesti s velikim uzdužnim nagibom, koja se mimoilaze, mora kretati unatrag, kretat će se unatrag:
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!