Kolona je niz od najmanje tri vozila, osim bicikla, traktora, radnog stroja i zaprežnog vozila, koja su zaustavljena na cesti ili se kreću istom prometnom trakom u istom smjeru, pri čemu su brzina kretanja vozila i postupci vozača međusobno uvjetovani i između kojih ne može bez ometanja ući drugo vozilo.
Kako se vozač treba ponašati pri vožnji u koloni na cesti izvan naselja?
Za sigurnu vožnju u koloni bitno je da se sva vozila kreću približno jednakim brzinama jer su brzine i postupci vozača u koloni međusobno uvjetovani.
Treba držati potreban razmak vodeći pritom brigu da se vozači iza ne navode na pretjecanje i usmjeriti pogled što dalje na vozila ispred.
Moraju se promatrati stop-svjetla na vozilima, jer ona daju informaciju kada treba smanjiti brzinu vožnje.
Na taj način se izbjegava naglo kočenje.
Kad se na javnoj cesti izvan naselja, koja ima samo po jednu prometnu traku namijenjenu za promet vozila u jednom smjeru, kreću jedno za drugim motorna vozila čija je najveća dopuštena masa veća od 3.500 kg ili čija je duljina veća od 7 m, vozači su dužni između svakog od tih vozila držati razmak od najmanje 100 m.
To se ne odnosi na dio ceste na kojemu je pretjecanje zabranjeno.
Ako se na cesti izvan naselja kreću u nizu dva ili više vozila koja prevoze opasne tvari, međusobni razmak između tih vozila ne smije biti manji od 200 m.
Ako vozač naiđe na kolonu zaustavljenih vozila ili je njegovo vozilo zadnje vozilo u koloni koja stoji ili se kolona jako sporo kreće, svakako treba uključiti sve pokazivače smjera kako bi vozači vozila iza jasno vidjeli da se radi o opasnoj situaciji na cesti.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!