Početna Pitanja Vozite zelenim valom u situaciji kao na slici. O čemu morate voditi računa?

Vozite zelenim valom u situaciji kao na slici. O čemu morate voditi računa?

Kategorija: Vožnja u naselju
Slika pitanja

Odgovori:

Objašnjenje odgovora:

Vožnja prometnicama u naselju (gradu)

U naselju je najveći broj prometnica namijenjen za dvosmjerni promet s po jednom prometnom trakom za svaki smjer i za jednosmjerni promet.

Prometnice u gradovima i za jednosmjerni i za dvosmjerni promet mogu imati jednu ili više prometnih traka.

Jednosmjerni promet

Ceste s jednosmjernim prometom obilježene su prometnim znakovima, koji su postavljeni na početku jednosmjerne ulice, a mogu se prepoznati i prema oznakama na kolniku.

Na kraju ulice za vozila iz suprotnog smjera u pravilu je postavljen znak koji zabranjuje vozilima ulazak u zabranjen, odnosno suprotan smjer vožnje.

Vožnja cestom s jednosmjernim prometom je sigurnija.

Vozač nema poteškoća s mimoilaženjem i vozilima koja nailaze iz suprotnog smjera.

Tijekom vožnje najopasnije radnje su mijenjanje prometne trake ili prestrojavanje ako cesta ima više prometnih traka za jedan smjer.

Koje radnje vozilom su zabranjene na cesti s jednosmjernim prometom?

Na cesti s jednosmjernim prometom ne smije se voziti u suprotnom smjeru i polukružno okretati vozilo.

Kako voziti cestom s više prometnih traka?

Na cesti s kolnikom na kojemu za promet vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije prometne trake, vozač može voziti i trakom koja se ne nalazi uz desni rub kolnika ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza njegova vozila.

Ako kolnik ima tri prometne trake, iz sigurnosnih razloga preporuka je voziti srednjom prometnom trakom, osobito ako je relacija vožnje dulja.

U takvim uvjetima lijevu prometnu traku treba koristiti, u pravilu, za skretanje ulijevo ili za vožnju ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza njegova vozila, a desnu za skretanje udesno.

Što je zeleni val?

Radi povećanja protočnosti prometa u gradovima, ulice s intenzivnim prometom uređuju se kao jednosmjerne, a prometom na nizu raskrižja upravlja se semaforima kao tzv. zeleni val.

Rad semafora je usklađen, tako da prolazak nizom raskrižja bude u što kraćem vremenu i bez zaustavljanja, određenom brzinom, koja je najčešće usklađena na 40 do 50 km/h.

Kako voziti u koloni?

U gradovima ili na prilazima gradovima, zbog velikog broja vozila na relativno malom prostoru, u različitim razdobljima dana, stvaraju se kolone vozila.

Najčešće se kolone vozila stvaraju u vršnom opterećenju, tijekom dolaska na posao i odlaska s posla, zbog sporih vozila i dr.

Na ulicama s više prometnih traka za kretanje u jednom smjeru, vozi se u dvije ili više usporednih kolona.

U takvim situacijama vozač ne smije vozilom prelaziti iz trake u traku, odnosno voziti slalomski.

Vozilom može napustiti traku na kojoj se nalazi samo radi skretanja ulijevo ili udesno ili radi zaustavljanja, odnosno parkiranja vozila.

Pri vožnji u koloni u gradskim uvjetima potrebna je maksimalna koncentracija. Pozornost mora biti usmjerena na vožnju i na situaciju ispred.

Tijekom vožnje treba održavati potreban razmak.

Premali razmak vozaču smanjuje preglednost i vidljivost ispred vozila, te postoji opasnost od nalijetanja na vozilo ispred.

Voziti treba predviđajući što se može dogoditi ispred i stalno biti pripravan na brzo reagiranje.


Patrik Kranjčec
Patrik K.
Mag. Ing. Aeronaut.
Patrik je zaljubljenik u promet. Cilj mu je edukacijom kandidata za vozače povećati sigurnost prometa na hrvatskim cestama.

Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?

Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!