1. Način upravljanja prometom na raskrižju
Prvo što trebamo utvrditi kada prilazimo raskružju je način upravljanja raskrižjem.
Iako na ovom raskrižju postoji semafor, njegovo trepteće žuto svjetlo upozorava sve sudionike u prometu da se kreću raskrižjem uz povećan oprez.
Primjerice, žuto trepteće svjetlo može značiti kako je semafor u kvaru.
U tom slučaju semafor ne utvrđuje pravila upravljanja prometom pa moramo utvrditi drugi način upravljanja prometom na tom raskrižju.
Prema tome na ovom raskrižju prometom se upravlja prometnim znakovima jer osim trepćućeg semafora raskrižjem ne upravlja ovlaštena službena osoba (npr. prometni policajac).
Ako se na raskrižju upravlja prometnim znakovima, to je znak da se na raskrižju križaju ceste različite važnosti.
Drugim riječima, na raskrižju postoje glavna cesta s prednošću prolaska i sporedna cesta čiji vozači su dužni ustupiti prednost prolaska onima koji voze po glavnoj cesti.
2. Redoslijed prolaska vozila raskrižjem
Sada kad znamo da se na raskrižju upravlja prometnim znakovima, sljedeće što moramo odrediti je redoslijed prolaska vozila kroz raskrižje.
Prvo treba primijetiti kako se uz cestu kojom mi nailazimo nalazi znak cestom s prednošću prolaska kojeg u slobodnom razgovoru još kolokvijalno nazivamo "dijamant".
To znači da se naše vozilo kreće glavnom cestom i da nailazimo na raskrižje sa sporednom cestom.
Prema tome možemo zaključiti kako nam vozila koja bi eventualno mogla naići s bočnih sporednih cesta trebaju ustupiti prednost prolaska, te možemo nastaviti vožnju raskrižjem.
Pri prolasku raskrižjem trebamo povećati oprez i smanjiti brzinu kretanja.
3. Odgovor na pitanje
S obzirom na to da se na raskrižju nalazi semafor sa žutim treptećim svjetlom, na raskrižju se prometom upravlja prometnim znakovima.
S obzirom na to da se svojim vozilom nalazimo na cesti s prednošću prolaska, kretanje kroz raskrižje možemo nastaviti smanjenom brzinom uz povećan oprez.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!