Na percepciju utječe karakteristika podražaja, primjerice, intenzitet, kontrast, grupiranje i psihofizičko stanje organizma (alkohol, umor, bolest, glad, žeđ i dr.).
Na percepciju utječe i psihičko stanje vozača, na primjer motivacija za vožnju, emocije, iskustvo, interes, očekivanje, navike i dr.
Za sigurnog vozača važna je točna i pravodobna percepcija uvjeta tijekom vožnje, a posebno brzine i znakova u prometu.
U skladu sa sposobnostima i uvjetima vožnje vozač najprije uočava i prepoznaje oblik, zatim boju i nakon toga simbol na prometnom znaku.
S veće udaljenosti lakše i brže se opaža prometni znak većih dimenzija.
Prometni znak sa simbolom može se prepoznati s veće udaljenosti u odnosu na znak s tekstom.
Promjenjivi prometni znak (primjerice, ograničenje brzine) ili znak osvijetljen vanjskim izvorom svjetla, bolje se uočava i prepoznaje s veće udaljenosti, a posebno za vrijeme smanjene vidljivosti ili noću.
Najslabije se prometni znakovi opažaju u naselju, odnosno u gradu, zbog podjele ili usmjeravanja pažnje na složene prometne situacije.
U odnosu na vrstu, najbolje se uočavaju prometni znakovi opasnosti i izričitih naredaba, a najslabije znakovi obavijesti.
U dnevnoj vožnji zbog podijeljenosti pažnje na veću količinu informacija ispred i oko vozila i uz cestu, vozač najčešće ne uočava prometne znakove.
U pravilu, bolje se uočavaju znakovi na nepoznatim cestama ili dionicama jer se na poznatim dionicama ceste vozi prema navici.
Radi pravodobnog uočavanja i percepcije moguće opasnosti na cesti, treba uvijek voziti s predviđanjem i izbjegavanjem moguće opasnosti.
Percepcija je proces primanja, obrađivanja i integriranja svih informacija koje vozač tijekom vožnje opaža u okolini.
Pravodobno uočavanje prometne situacije vozaču omogućuje prepoznavanje i izbjegavanje mogućih opasnih situacija.
Kasno uočena opasnost u prometu na cesti ima za posljedicu smanjenje vremena za donošenje ispravne odluke.
To uvjetuje prekasno započinjanje izbjegavajuće radnje, pa se i nesreća često ne može izbjeći.
Uočavanje prometne situacije tijekom vožnje ovisi o vozačevim senzornim i psihomotornim sposobnostima, a ponajprije o osjetu vida.
To su oštrina vida, širina vidnog polja, razlikovanje boja, prilagodba na svjetlost i tamu te dubinsko uočavanje.
Uočljivost predmeta i objekata povećavaju pokretni dijelovi, kao i izmjenično paljenje svjetlosnih oznaka, pa se na percepciju može utjecati primjenom različitih tehničkih rješenja.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!