Prometnu kulturu, kao dio opće kulture, u cestovnom prometu čine međusobni odnosi sudionika u prometu i njihova međusobna komunikacija.
Vozači su dužni ponašati se na cesti sigurno, razvijati solidarnost, humane i etičke odnose te štititi zdravlje i život drugih osoba.
Posebnu pozornost moraju posvetiti sigurnosti i zaštiti najugroženijih skupina sudionika u prometu.
Vozači u prometu dužni su postupati u skladu s propisima o prometnim pravilima, prometnim znakovima postavljenim na cesti, prometnim svjetlima te znakovima i naredbama ovlaštenih osoba.
Kulturno ponašanje vozača, a i ostalih sudionika u prometu, ovisi ponajprije o njihovoj općoj kulturi i odgoju, razini njihova znanja o prometu, psihofizičkim osobinama kao i odgovornom postupanju u prometu na cesti.
Kulturno se ponašati u prometu znači ponašati se u skladu s prometnim i sigurnosnim pravilima, uz međusobno uvažavanje i tolerantnost prema drugim sudionicima.
Vozač koji upravlja vozilom u prometu na cesti mora biti tjelesno i duševno sposoban upravljati vozilom te za to imati potrebno znanje i vještinu.
Navike sigurnog ponašanja u prometu stječu se od najranijeg djetinjstva, a intenzivno i konkretno prema relevantnim zakonskim odredbama i metodičkim pravilima u razdoblju osposobljavanja za vozača motornog vozila. Najvažnija sigurnosna navika vozača u prometu jest da svojim postupcima ne ugrožava sebe i druge sudionike prometa.
Iz te navike proizlazi cijeli niz drugih, ne i manje važnih sigurnosnih (ali i kulturnih) navika koje znače sigurnost i odgovorno ponašanje u prometu.
Planiraš upisati ili već ideš u autoškolu?
Pa što čekaš!?
Rješavaj testove i osiguraj si prolaz iz prve!